4.5 G NELER GETİRİYOR
Ülkemiz, 2009 yılına kadar internetten veri indirme, film izleme gibi internetin nimetlerinden yararlanamamaktaydı. 2009 Temmuz aylarında 3G adında yeni bir dönem başladı ve 2G teknolojisini geride bıraktı. Gelişen teknolojinin hızına ayak uydurmaya çalışan, her geçen gün internete biraz daha merak salan ülkemiz insanı, dünyadaki hızların hayallerini kurarak kaç yıl 3G ile idare etmiştir. Hayallerin gerçeğe dönüştüğü 4.5G ihalesi geçtiğimiz aylarda yapıldı ve Nisan 2016 ayında ülkemiz insanına hizmet sağlayacak.
4.5G hızına yetişmek için fiber optik alt yapısının çoğunlukta olması istenilen hızı almamızı sağlayacaktır. Zira fiber alt yapısının tamamıyla 4.5G için gerekli olduğunu belirtmemizde fayda var. Kurulan istasyonlar, bakır kablolar sayesinde kullanıcıya 300 MBPS hız hedefliyor.
Türkiye, fiber alt yapısını Türk Telekom ile sağlıyor. en geniş alt yapısını barındıran Telekom, Avea ile birleşti. Bunun yanında Turkcell en geniş frekans bantları bünyesine katarak rakiplerine ciddi bir hız farkı atmayı hedefliyor. Vodafone ise dünyaca tanınan bir gsm oparatörü. Tecrübelerini elbette Türkiye şirketine de aktaracaktır. Bence kısacası her üç oparatör birbirine eşit olarak karşımıza çıkıyor.

Bakalım Nisan 2016 itibariyle 4.5G hayatımıza nasıl bir hız farkı katacak? Gelişen hız teknolojisine karşın internet paketlerinin de yükselmesi gerekiyor. Bu kota yükselmesine karşın şirketler acaba nasıl bir politika sergileyecek? Herkes 4.5G ile kazanacağı verinin yanında cebini de düşünecektir.

383 Okunma 05 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!