Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesin’den Klinik Psikolog Reyhan Algül,yapılan araştırma ve raporların sonucunda 10 adımda çocuğumuzun zekasının daha da gelişmesini sağlamanın adımları hakkında bilgi verdi.
Planlı Hamilelik
Belli bir yaşa geldikten sonra herhangi bir yeteneğin daha iyi hale gelmesi için geliştirmek çok zor olmakta.Fakat çocukluk döneminde bu yetenekler kolayca geliştirilebilir ama asıl can alıcı nokta ise bu yeteneği geliştirmenin en önemli etkeni olan hamilelik dönemi.Planlı bir şekilde hamilelik dönemi geçirmek sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmak,stresten olabildiği kadar uzaklaşmak,sağlıklı beslenmek çok önemli.
Uyaran zenginliği
Bebekler dünyaya geldikleri zaman zeka oranını artırmanın en önemli unsurlarından biri uyaranların fazla olması.Uyaranları artırmak kolay sadece annenin bebeği ile konuşup,onunla ilgilenip,eğlenmesi ile bu uyaranlar artmaktadır.
Anne sütü
Bildiğimiz gibi anne sütü bir bebeğin gelişiminde ileriki hayatındaki gelişim ve bağışıklık sistemi için çok önemli.Ayrıca anne sütü içen bebeklerin diğer kişilere göre zekasının daha verimli ,daha iyi ve zeka puanın daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.Bu yüzden anne sütü oldukça önemli.
Omega Vitamini İle Beslenme
Omega vitamini balık,ceviz ve bakliyat gibi bir sürü yiyecekte bulunmakta.Çocukluk döneminde çocuğumuzu omega vitamini bulunan yiyecekler ile beslemek onun zekası ve gelişimi için önem arz etmekte.Çocuklarımızı cips,çikolata vb yiyeceklerden uzak durmasını sağlamamız gerekli.
Sosyalleşme olanaklarının artması
Küçük yaşta sosyalleşmek iyi bir şeydir bu yüzden çocuklarımız sosyal ortamlara koymalıyız ve sosyal etkinliklere katılmasına önem vermeliyiz.Küçük yaşta sosyalleşen çocuklar kendini daha iyi ifade edebilme yeteneğine sahip olurlar ve zeka becerileri daha iyi olmaktadır.
Kitap okuma
Kitap okumanın faydalarını bir çoğumuz biliriz.Biz yetişkinler içinde kitap okumanın faydası çok fazla çocukluk döneminde kitap okuyan çocukların zeka becerileri,konuşmaları,kelime haznesi,hayal gücü vb şeyler diğerlerine göre daha yüksek bir orana sahiptir.Her akşam yatmadan önce çocuğunuza birer hikaye okumanızı ve ona kitap okuma alışkanlığının edinmesini sağlamanız çok önemli.
Spor ve hareket
Spor insanoğlu için çok önemlidir.Çocuklarımıza spor alışkınlığı kazandırmak onun okul dönemindeki başarısını artıracaktır. Ayrıca spor okul zamanlarında zeka puanlarının daha yüksel olmasını sağlamaktadır.Çocuklarınızı sürekli  park  vb yerlere götürmeniz onun gelişimini iyi yönde etkileyecektir.
Zeka Oyunları Ve Bulmacalar
Çocukluk döneminde çocuklarımızın zeka oyunları oynaması ve bulmaca çözmesi onların beyin gelişimi açısından çok önemli unsurlarından biri.
Müzik Dinlemek
Müzik dinlemek ne alaka diyen okuyucularımız olacaktır fakat çocuklarımız müzik dinlediği zaman dil becerilerinin gelişmesi ve ritim duygusunun oluşmasını sağlıyor.

277 Okunma 05 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!