Bilim insanoğluı kanser, kaza ya da başka hastalıklardan dolayı ses telleri hasar gören milyonlarca insana ümit olan bir buluşa imza atarak laboratuvar ortamında yapay ses teli üretti.
ABD’li bilim insanları tarafından yapılan araştırma, Science Translational Medicine dergisinde yayımlandı. Araştırma ekibinin başında bulunan Wisconsin Üniversitesi’nden Dr Mathan Welham, ses tellerinin çok hassas bir sistemin parçası bulunduğunu ve yapay olarak üretilmelerinin büyük önem taşıdığını söyledi.
Dr Welham, “Ses tellerimiz titreşebilecek kadar esnek, ama bununla beraber birbirine saniyede yüzlerce kere çarptıklarında bile birbirinden ayrılıp dağılmayacak kadar da güçlü tellerdir.” dedi.
Edinilen bilgiye nazaran bilim adamları, ses tellerine dönüşen dokuları iki haftalık bir süreçte büyüttü. Bunun için fibroblast ve epithelial ismi verilen ses teli hücreleri kullanıldı. Bu hücreler farklı nedenlerle ameliyat olan hastalardan elde edildi.
PROTEİN YAPISI DOĞAL MUKOZAYLA AYNI
Sonraki aşamalarda öbürlerinden ayrıştırılan bu hücreler, 3 boyutlu kıkırdak bir iskelete doldurularak suni deri üretme tekniğine benzer bir yöntemle ses teli büyümesi sağlandı.
Bu ortamda çoğalmaya başlamış olan hücrelerin bir araya gelerek, bir katman oluşturduğu ifade edildi. Bu katmanın protein yapısının, organik ses tellerinin mukozasıyla aynı özelliği taşıdığı aktarıldı.
Uzmanların daha sonrasında elde edilen ses telleri dokusunu ölmüş bir köpekten alınan ses kutularına naklettiği belirtildi. Bu ses kutularına nemli hava üflendiğinde ses tellerinin titreştiği ve ses ürettiği bilgisi verildi.
DOĞAL SES TELLERİ GİBİ
Dr Welham, “Bu ses telleri, tıpkı doğal ses telleri gibi. Gerçek ses telleri şeklinde nemli ve elastik” açıklamasını yaptı.
Araştırmanın son aşamasında bu ses tellerinin laboratuvar ortamında genetik çalışmalarla insanlardaki bağışıklık sisteminin aynısına haiz olması temin edilmiş bir fareye nakledildiği aktarıldı. Bu yöntemdeki amacın, insanlardaki bağışıklık sisteminin bu suni ses telini kabul edip etmeyeceğini bulmak olduğu dile getirildi.
FARELERDE BAŞARILI OLDU
Sonuç başarılı olduğu ve farenin vücudundaki insanlara benzer bağışıklık sistemi suni ses tellerini kabul ettiği öğrenildi.

Dr Welham, “Laboratuvar ortamında üretilen bu ses tellerinin insanlarda da kullanılabilmesi ve dünya genelinde her insana ulaşabilmesi için seneler alacak bir sürece ihtiyaç var. Fakat şu anda çok büyük bir adım atılmış olduk. Sesimiz çok müthiş bir şey. Ama ona bir zarar gelene kadar bunun kıymetini anlayamıyoruz.”ifadelerini kullandı.
302 Okunma 20 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!