ADANA İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK ALANLARI

 

Adana ili gastronomi turizminde de oldukça rağbet gören iller arasında yer almaktadır. Adana ili üzerinde tarım ve sanayi hüküm sürmektedir. Geçmişi oldukça tarihe dayanan bu il içerisinde birçok tarihi eser barındırmaktadır.
Yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu mekânlar arasında dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü ve 21 gözlü inşa edilen tarihi Roma Dönemi’ne dayanan iki ilçeyi birbirine bağlayan adana taş köprüsü, Adana’nın en büyük camisi olan ve 1541’de inşa edilen adana ulu cami, Türkiye’nin ve orta Doğu’nun en büyük camisi ünvanına sahip olan 99 metre yüksekliğindeki 6 minareli Adana merkez Sabancı cami yabancı turistlerin uğrak merkezleri arasında yer almaktadır.

            Botanik bir paylaşım alanı olan içerisinde geniş çim, çeşitli ağaçlar ve doğa’nın huzurunu yansıtan Avrupai merkez kent park Kültürü’nün gözdesi Adana merkez park, 32 m uzunluğunda ve Türkiye’nin en büyük saat kulesi olan 1881 yılına ait büyük saat, Büyük Saat’in hemen yanında yer alan Anadolu’nun geleneksel örneklerini günümüze kadar sunan tarihi kazancılar çarşısı yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

1983 yılında açılan Adana Etnografya müzesi, arkeoloji müzesi, misis mozaik müzesi, Atatürk evi müzesi yılın her döneminde ziyaretçilerine açık mekânlar arasındadır. Adana sınırları içerisinde yer alan Seyhan barajı bölge üzerinde doğal bir güzellik meydana getirmiştir.

 

Etiketler:,, 321 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!