ADIYAMAN İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI

 

Çeşitli ve en eski medeniyetlerin kurulduğu bu bölgede tarihi ve tabii güzellikler bulmak mümkündür. Bizans’a karşı savunma maksadı ile yapılan Adıyaman Kalesi ve kapılarındaki kitabelerin meşhur oluşu, Hititler devrinde inşa edilen Besni Kalesi, Keysun Kalesi, Kâhta Kalesi, Gerger Kalesi görülmeye değer tarihi kalelerindendir.
Birçok cami ve ibadethaneye sahip olan Adıyaman’da 1557 senesinden hacı Abdül gazi tarafından inşa edilen çarşı cami, 1868’de kap cami, 1638’de eski saray cami, 1902’de inşa edilen ve Adıyaman’ın en büyük camisi olan ulu cami tarihi dokularını ve huzurunu ziyaretine gelen yerli ve yabancı turistlere hissettirmektedir.
            Abuzer-i gıfari Türbesi ile Mahmut-ı Ensari Türbesi, büyük ilgi, görmektedir. Fırat nehri üzerinde tek gözlü taş köprü olduğu sanılan Cendere köprüsü, Romalılar zamanında yapılan Göksu köprüsü, Kommagene krallığına ait karakuş isimli 4 sütunlu bir dikili taş ve üzerinde bulunan başı kopuk heykeller büyük ilgi görmektedir. Kâhta’nın 25 kmkuzeyinde 2206 metreyüksekliğinde bulunan heykeller Dünya’nın 8. Harikası olarak isimlendirilir.


 Taşan anıt kabirler ve mezarlar ile doludur. Bunların etrafını saran put heykeller, taş heykeller bulunmaktadır. Yığma taş ile yapılan taş heykeller Dünya’nın en büyük açık hava müzesidir. Çörmük, Kuruçay, korucan kaplıcaları basur ve romatizma hastalıklarına iyi gelmesinden dolayı yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Etiketler:,, 439 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!