Ağız ve Diş Sağlığı
Dişler insanlar için her konuda son derece önemli olan vücut parçasıdır. Hem estetik hem de kullanılış amacıyla dişsiz bir insan sosyal yaşamında oldukça zorlanacaktır. Küçük yaşlarda kalıcı dişler çıkmaya başlar ve bu dişler ömür boyu yerine yenisini getiremez. Bu nedenle 12 yaşından sonra dişler için bir şans daha olmayacaktır. Küçük çocuklara bu durum uygun bir dille anlatılmalı ve dişlerini korumaları için neler yapmaları gerektiği söylenmelidir. Küçük yaşlarda dişlerin daha sağlam olması ve kolay bir şekilde çürümesini engellemek amacıyla flor alınabilir. Flor dişin daha da sertleşmesini ve yüzeyinde bir tabaka oluşmasını sağlar. Bu bakımdan son derece önemli bir maddedir ve tam olarak gelişim çağında çocukların alması gerekir.
Diş Çürükleri ve Kayıpları Durumlarında Neler Yapılabilir?
Dişler zamanla bakımsızlıktan çürüyebilir ve kişilere ağrılar çektirebilirler. Bu durumda kalmamak adına düzenli olarak dişler fırçalanmalı, diş ipi tercih edilmeli ve 6 ayda bir diş doktoruna muayene olunmalıdır. Bu sayede dişleri tam koruma altına alabilirsiniz. Fakat her insan zamanla diş çürükleriyle karşılaşabilir ve diş kaybı yaşayabilir. Diş kaybı yaşayan kişiler için mucize denebilecek tek tedavi yöntemi implant tedavisidir. İmplant tedavisi ile diş kaybı yaşadığınız yere yeni bir diş takılır. Çene kemiğine açılan vida yuvasına, bir vidaya oturtulmuş takma diş takılır ve çeneye sıkılır. Böylece tıpkı orijinal diş gibi bir diş sahibi olmak mümkündür.
Ağız İçi Yaraları Nasıl Engellenir, Nasıl Geçer?
Ağız içi yaraları ağzın temizlenmediği ve yıkanmadığı kişilerde meydana çıkar. Genel olarak sigara ve içki tüketen insanlarda da ağız içi yaraları görülebilir. Bunları engellemek adına her yemekten sonra gargara yapmak ve ağzı dişlerle beraber güzelce temizlemek olacaktır. Eğer bunun için geç kalındıysa ve ağızda yaralar oluştuysa yaraların acısını dindirmek için tahin kullanılabilir. Ağzında yaralar oluşan kişinin tahinle gargara yapması gerekir. Tahinle gargara yapan kişinin yararlında oluşan ağrılar diner ve biraz olsun rahatlar. Bunun yanı sıra bir de doktora gitmek ve doktorun verdiği ilaçları kullanmak gerekir.

321 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!