Alkol Bağımlılığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
İnsanları sağlığından eden, yuvalarının yıkılmasına neden olan alkol bağımlılığı ve tedavi yöntemleri nelerdir onlardan bahsedelim.
Alkol Bağımlığı
Alkol kullanmaya bağlı problemler günümüzde sıkça karşılaştığım problemlerdendir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, iş hayatının bozulması, trafik kazaları, aile geçimsizliği, suça yönelme, intihar, ekonomik sorunlar gibi bir çok problemlerin başında gelmektedir.
Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı sosyal, aile, ruh sağlığı gibi problemleri de peşinde getirir. Alkolizm yani alkol bağımlılığı gelişmiş ülkelerde sıkça görülen sağlık problemlerinden birisidir. Amerika, Fransa, İsveç, Norveç gibi ülkelerde alkol bağımlılığı  yaygınlık oranı yetişkin nüfusa oranla %10 ile %15 arası değişmektedir. Ülkemizde de diğer gelişmiş ülkelere kıyasla yüksek bir oran olmamasına rağmen, alkol tüketimi her geçen gün artmaktadır.
Alkole Bağlı Hastalıklar
·         Alkolü Bırakma Sendromu: Uzun süre, devamlı alkol kullanan kişiler bazı belirtiler gösterirler. Bu belirtiler; sara nöbetleri, kasılmalar, titremeler, terleme, baş ağrısı, çarpıntı v.b
·         Deiryum Tremens: Alkolü bırakmayla ilgili  bir akut beyin sendromudur. Şuurda sıklıkla bulanıklık gözlemlenir. Hasta bir nevi rüyada gibidir. Endişeli, telaşlı, panik içinde ve öfkelidir. Hatta bazen saldırganlık göstergeleri de olabilir. Yürümesi dengesizleşmekle beraber titreme nesnelerin yerini (kapı, pencere gibi) şaşırabilir.
·         Alkol Hallüsinozisi: Uzun yıllar alkol kullanan kişilerde, alkole veda etmesinden 2-3 gün sonra sürekli görme, şuurun açık olması ve işitme halüsinasyonları gibi belirli bozukluklardır.
·         Alkol Bunaması: Uzun zaman kullanılan alkol kullanan kişilerde bunama belirtileri görünebilir.
Alkolden Korunma Yolları?
Türkiye ve diğer Dünya ülkelerinde alkolü bırakmaya yönelik kampanyalar düzenlenmektedir. Örneğin Amerika’da çocuklar henüz ilkokul çağlarındayken “alkole hayır” gibi kampanyalarda bilinçlendirilerek, alkolün tehlikelerini küçük yaşlarda bilmektedirler.
379 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!