ANKARA İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Türkiye’nin başkenti olan Ankara tarihi güzellikleri ve doğa güzelliklerine sahip şehirlerden birisidir.
 Bozkırlarla çevrili olmasına rağmen, göl ve akarsular noktasında oldukça iyi bir konum içerisinde yer almaktadır. Tarihi yerler arasında yer alan gezilip görülmeye değer alanlardan Çengelhan, Rahmi M. Koç Müzesi sanayii alanındaki ilk müzedir. Ankara kalesinin girişinde yer alan tarihi bir kervansaray içerisinde sergi yapılmaktadır. Müze koleksiyonları içerisinde saniye kullanılan araçlar, ilk televizyon ilk daktilo ve arabalar ziyaretçilerine sunulmaktadır. Hem tarihi bir kervansarayı gezmek hem de bu tarihin içinde farklı bir atmosfer yaratan koleksiyonları incelemek geziniz açısından çok iyi olabilir.
Ankara’nın haymana ilçesinde yer alan Kül höyük tarihi dönemde ilk yerleşim alanı olarak Hititler tarafından kullanılmıştır ve bu nedenle bulunduğu konum itibari ile önemli yere sahiptir. Bölge içerisinde tarihin farklı dönemlerinden kalan kalıntılara rastlayabilirsiniz. Çankaya bölgesinde yer alan Ankara ilinin ibadet mekânı olarak geçen Kocatepe Camii Ankara’nın tarihi için büyük bir önem taşımaktadır. Ankara da deniz göl özlemi çekenler ve suya hasret kalanlar, aynı zamanda şehir hayatının sıkıcı yönlerinden ve havasından biraz olsun uzaklaşmak için Eymir gölü, Gölbaşı Ankara’nın doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

 

Ankara ilini en güzel şekilde ifade eden ve Ankara deyince akla ilk gelen yer Anıtkabir’ dir. Tarihi açıdan oldukça öneme sahip olan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ün mezarı anıtkabir içerisinde yer almaktadır.
Etiketler:,, 338 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!