Aspartam ve Diyet Kolanın Zararları
Asitli meşrubatlar grubuna giren diyet kola son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Diyet Kolaadı altında piyasayı sürülmesi ve kalorisinin daha az olması insanları cezbetmektedir. Düşük kalorili bir içecek olduğu için ve sempatik bir ismi olduğundan dolayı günümüzde çok fazla tüketilmektedir. Aslında; içersinde bulunan yapay tatlandırıcı aspartam ile birleşince zararlı olduğunu ve risk teşkil ettiği araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Bu yazımızda sizlere; aspartamisimli yapay tatlandırıcının özellikleri, diyet kolanın zararları ve bu konuda yapılmış bilimsel birkaç araştırmadan bahsedeceğiz.
Aspartam Nedir?
Aspartam halk arasında yapay tatlandırıcı isimli, non-sakkarit türü olarak bilinen diyet kolay ve bazı gıdalarda kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Aspartam, genetiği ile oynanmış bazı bakteriler tarafından üretilmiş yapay, tat veren bir gıdadır. İlk olarak 1965 yılında üretilmiştir. Son zamanlarda gıda indekslerinde Aspartamyerine Amino Şeker olarak isimlendirilmiştir. Aspartam ve benzeri maddeler başta diyet kola olmak üzere, birçok gıdada kullanışmış ve düşük kalorili gıdalar elde edilmiştir. Başta diyet kola olmak üzere; kahvaltılarda kullanılan corn-flakesler ve türevleri, şekerlemeler, sıcak çikolatalar, jelibonlar gibi yaklaşık 6.000 adet üründe bulunmaktadır. Aspartam son 20 – 30 yıldır kullanımı bir hayli yaygınlaşan ve artan keskin bir tadı bulunan çok güçlü bir yapay tatlandırıcıdır. Aspartam’ın güçlü tatlandırıcı etkisi Sükroz isimli şekerin yaklaşık 200 katıdır.
Diyet Kolanın Zararları?
Diyet kolanın zararları araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Aspartam‘ın bir diğer zararı ise; beyin ve vücut yapısını tahriş edici bir özelliğe sahip olmakla beraber, eksitoksin bir yapıya sahiptir.
Aspartam kanser başta olmak üzere, kalp yetmezliği, beyin tümörü, lösemi gibi çok tehlikeli hastalıkları neden olabilir. Özellikle sigara ile birlikte kullanıldığında, ciddi kalp-damar hastalıklarına öncülük edebilmektedir. Ayrıca genotoxic özelliğe sahiptir. Genotoxic, DNA gibi genetik materyallerin zarar görmesi demektir.
Yapılan araştırmalar sonucu Aspartam’ın aşağıdaki semptomlara ve hastalıklara neden olduğu gözlemlenmiştir.
·         Koma
·         Nöbet Geçirme
·         Görme Kaybı
·         Depresyon
·         Diyabet
·         Alzheimer
·         Musküler Distrofi
·         Hafı Kaybı
·         Baş Ağrısı
Ayrıca Aspartam’ın bağımlılık yapıcı bir özelliğinin de bulunması yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu ürünün hem bağımlılık yapması, hem de diyet kola adı altında piyasaya sürülmesi; bu ürünlerin ticari kaygılar amacıyla ortaya çıktığını göstermektedir.
329 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!