AYDIN İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Aydın ili ’nin Karacasu İlçesi’nde yer alan Afrodisias kenti turistlerin ilgisini çeken mekânlardan biridir. Roma uygarlığından günümüze kadar önemli ölçüde heykel, anıt, tapınak ve eserler ayakta kalmıştır.
Antik kent içerisinde yer alan heykeltıraşlık, mimarlık, sanat ön planda olduğundan dolayı oldukça eser yer almaktadır. Bunun yanı sıra Aydın’ın söke ilçesinde bulunan otantika etnografya müzesi gezi amaçlı tercih edilen mekânlardan bir diğeridir. Bu müzeyi diğer müzelerden ayıran bir özellik bulunmaktadır. Otantika’nın müze binası bulunmamaktadır. Müze alışveriş merkezi içerisinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı halindedir. Bu müze içerisinde aydın yöresine ait yemekler, Türk kahvesinin yapılışı ve 4.000’e yakın eser yer almaktadır. Antik kentler yönünden oldukça zengin olan Aydın ili ‘nin söke ilçesi içerisinde yer alan ve turistlerin akın ettiği bölge olan Didyma antik kenti oldukça önemli bir alandır.   Bu antik kent aynı zamanda geçmiş dönemlerde dini bir merkez olarak bilinmektedir.

           

Doğa güzellikleri ile göz kamaştıran eski Güllübahçe Aydın’ın söke ilçesinde yer almaktadır. Çok fazla bilinmeyen aynı zamanda binlerin ziyaret etmiş olduğu bir bölge olan eski Güllübahçe önemli tarihi alanlar birisidir. Bu tarihi mekânların yanı sıra aydın ili içerisinde bulunan Kuşadası, Didim, Çine gibi yerler tatil seçenekleri için çok caziptir. Yaz dönemlerinde yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

 

Etiketler:,, 296 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!