Bu yazımızda sizlere baş ağrısına neden olan faktörlerden bahsedeceğim.Ayrıca baş ağrısı diyip geçemeyin önemli bir sorun olabilir tavsiyem 1 haftadan uzun sürerse bir hekime başvurmanızı öneririm.
 
D vitamini yetersizliği
D vitamini bizim için çok önemli fakat bizler bu vitamini eksik almaktayız.D vitamini kemik ve diş gelişiminde rol oynar,enfeksiyonları kontrol eder vb bir sürü işlevini sıralayabiliriz.D vitaminin eksik olma nedenleri 2 tanedir.Bunlardan birincisi genetik,doğuştan eksik olmasıdır.Diğer ikincisi ise yeterince güneş yüzüne çıkmamak. Bu gibi durumlarda vücudumuzda D vitamini eksikliği olur ve yorgunluk,halsizlik,baş ağrısı gibi durumlara yol açar.
D vitamini eksikliğini herhangi bir yiyecek ve sebze ile gideremeyiz,yaklaşık 30 dakika güneş altında durmamız yeterli olacaktır.
B12 yetersizliği
Başınız ağrıyor sürekli nedenlerinden biri B12 vitaminin vücudunuzda eksik olması nedeniyle olabilir.B12 vitamini  hayvansal  kaynaklı ürünlerdir.Örnek vermek gerekirse Süt,Yoğurt Vb. yiyeceklerde B12 vitamini bulunur.Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği varsa herhangi bir hekime başvurarak gerekli vitamini hekim kontrolünde alabilirsiniz.
Demir yetersizliği
Ülkemizde demir konusunda çok büyük bir eksiklik olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum.Bunun başlı başına nedenlerinden biri ise et ürünlerinin ardından hemen süt ürünlerini tercih etmemizdir.Vücudumuzda demir eksikliği bulunuyorsa yeteri kadar oksijeni kullanamıyordur ve buda metebolizma’mızın yavaşlamasına sebep olur.Yoğun bir iş hayatınıza sahip iseniz baş ağrısı kaçınılmazdır.
Tansiyon problemi
Bir gün içinde sürekli başı ağrıyan kişilerde tansiyon sıkıntısı genellikle rastlanmaktadır.Yüksek tansiyon baş ağrısına sebep olan en büyük etkenlerdendir buda sizin canınızı sıkabilir.Yüksek tansiyona sahip bireyle tuzlu yiyeceklerden kesinlikle uzak durması gereklidir.Yüksek tansiyonu düşürmek için günde bir kaç bardak yeşil çayiçmenizi öneririm.
Migren problem
Gerçekten çok rahatsız edici,illet bir hastalık diyebilirim.Migren genellikle günlük yaşamında stresli olan kişilerde sıklıkla görülür.Migrenin çıkma nedenlerinden birisi ise uzun süreli bir şey yemeyip aç kalmanızdır.Bu yüzden gün içinde uzun süre aç kalınmamalıdır.Uzun süre aç kaldığınız takdirde başınızı duvarlara vurmak isterseniz çok şiddetli bir ağrı tutar.

310 Okunma 05 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!