Bebek gelişimi çok önemlidir. Bebek sağlıklı bir şekilde gelişimi için anneye büyük yük düşer. Çünkü bir bebek ilk anne ile bağ kurar. İlk annesinin sesini tanır. İlk annesinin kokusu alır. İlk annesi ile temas kurar. Annenin bebek üzerinde büyük rolü vardır.

            Bebek gelişimi fiziksel psikomotor sosyal ve duygusal olarak gelişimi vardır.
Bebekler sıfır ve üç ay arsında seslere tepki verirler. Annelerinin seslerini tanımaya başlar. Sesleri gözleri ile takip eder. Ellerini yumruk yapar. El kol hareketleri yaparlar. Bu dönemde annenin çocuğuna olan bağını güçlü tutmak gerekir. Bebeğin beslenmesine ve temizliğine önem vermelidir. Bu dönemde çocuğun öz güven duygusu geliştiği için bebek için çok önemli bir süreçtir. Öz güven duygusu gelişmeyen bebeklerin illeri yaşamlarında olumsuz bir karaktere bürünmesine neden olur.
Üç ve altı aylarındaki bebekleri nesneleri alıp ağzına götürebilecek yaşa gelmiştir. Artık anne ve babasını tanıyacak yaşa gelmiştir. Hareketli bir döneme girer. Anne adaylarına düşecek sorumluluk bebeklerinin gelişimine büyük önem vermektir.
Bebeğinizin gelişimi için uyku çok önemlidir. Bebek gelişimi için düzenli uyku şarttır. Bebeklerin günde en az on iki ve on beş saat uyumaları önerilir. Çünkü bebekler uyuyarak büyür ve gelişir. Bebeğinizin kısa öğlen uykusu mutlaka olsun. Gece yatma vaktine doğru çocuğu uyutmayın ondan daha önce uyutmaya çalışın. İkindi vakitlerinde bebeğin uyuması gece rahat uyuması için iyi olacaktır.

Bebeğinizin oyun oynamaları bebeğin zihinsel gelişimi açısından çok sağlıklı olacaktır. Bebeklerin özellikle zeka oyunları ile eğitilmelidir. Bebek uyurken sırtüstü uyutulmalıdır. Oyun oynarken de karın üstü oynaması bebeğin kaslarının gelişimi açından çok önemlidir.
Etiketler: 353 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!