Bel fıtığı kişinin herhangi bir zorlama sonucu belini incitmesi sonucunda belde ağrı güçsüzlük oluşur. Bel fıtığının oluşmasının başlıca sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında obezite gelir.

            Obezite kişinin aşırı kilolu olması anlamına gelir. Biliyorsunuz ki vücudun tüm yükünü omurlar üstlenir. Beldeki omurlar fazla ağırlık taşıdığı zamanda omurların şekilleri bozulur ve çeşitli kaymalar oluşur. Bel fıtığında ağrılara sebep olur. Bu yüzden de kişinin beli ağrır ve fıtık oluşur. Kişinin bel fıtığı çıktığı andan itibaren artık kilolarına bir çare bulması gerekir. Çünkü kilo daha çok baskı yapar ve ağrıların artmasına sebep olur. Bu yüzden de düzenli spor ve diyetlerle fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmanız tek çare olacaktır.
 Kişinin yaşam koşulları yaşam tarzı da yine bel fıtığını etkiler. Eğer kişi sürekli hareketsizse kasları çok güçlü değildir. Kaslar tembelleşir ve tüm yük omurların üzerine biner. Omurların yükü artacağından burada fıtıklaşma görülür. Bu yüzden eğer belde fıtığının olmasını istemiyorsanız mutlaka spor yapınız. Düzenli yürüyüşler daha sonra egzersizler ya da yaptığınız iş sürekli oturarak ise arada bir çıkıp kısa yürüyüşler yapmanızda iyi bir çözüm yolu olacaktır.
            Eğer bel fıtığınız varsa ve siz sigara içiyorsanız iyi olmayı beklemeyiniz. Çünkü sigara bel fıtığının iyileşmesini yavaşlatır. Sigarayı hayatınızdan bir an önce bırakmaya bakınız. Gün içinde siz farkında olmadan yaptığınız hareketler ya da yaptığınız işler de bel fıtığına sebep olur. Eğer çok ağır yükler kaldırıyorsanız ve kaldırış şekliniz yanlışsa fıtık olma ihtimaliniz çok yüksektir yüzden hal ve hareketlerinize çok dikkat etmeniz gerekecektir. 
Etiketler: 349 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!