Kimyasalların ve besinlerdeki katkı maddelerinin çocuklarımızın sağlığını tehdit eden çeşitli zararları vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:
– Özellikle alerjik bünyeli çocuklarda; anaflaksiye dahi yol açabilen çeşitli alerjik reaksiyonlara ve ürtikere sebep olabilirler. Astım ve alerjik bozukluğa yol açabilirler.
– Kansere yol açabilirler. Çocuklarımıza verdiğimiz her türlü katkı maddesi içeren yiyecek yavrularımızın kanser olması için ortam hazırlamaktadır. Ayrıca bebeklere yalancı meme verilmemeli, plastik biberon kullanılmamalı, daha sağlıklı olan cam biberon kullanmalıdır. Besinlerdeki kimyasal maddeler haricinde çocuklarımızı kansere yol açan radyoaktif faktörlerden de korumamız gerekmektedir. Bunların en önemlileri cep telefonu, televizyon ve bilgisayardır.
– DEHA; hiperaktivite ve dikkat eksikliğine yol açabilirler. İngiltere besin Standartları Ajansı’nın (FSA), rastgele seçilen 300 çocuk üzerinde yaptığı araştırma, çocukların katkı maddeleri içeren bir içeceği içtikten sonra ani hareketler yapmış olduklarını ve konsantrasyonlarını kaybettiklerini ortaya koymuştur. İngiltere besin Standartları Ajansı, hiperaktif çocukların durumunda daha az katkı maddesi kullanımı yöntemiyle bir iyileşme sağlanabileceğini bildirmiştir. Katkı maddelerinin sağlığa zararlı tesirleri hakkında yapılan araştırmalar sonucunda; çocukları hiperaktif olan ailelerin özellikle “E” kodlu katkı maddeleri taşıyan gıdaların tüketimini kesmeleri tavsiye edilmektedir. Ek olarak DEHA için de çocuklarımızı cep telefonu, televizyon, bilgisayar vb. Radyoaktif faktörlerden korumak gereklidir.
– Besinlerdeki katkı maddeleri presinaptik aralıkta birikerek çocukta huzursuzluktan dikkat eksikliğine ve hiperaktiviteye varan çeşitli pikonörotik rahatsızlıklara yol açabilir. Genetik yatkınlığı olan çocuklarda MS hastalığını tetikler. Ek olarak epilepsi, migren ve görmede görenıklığa sebep olabilir.
– Zeka seviyesini azaltabilmektedir. Yapılan çalışmalarda besinlerdeki suni renklendirici ve katkı maddelerinin beyin fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu çocukların IQ seviyesini yaklaşık 5.5 puan düşürdüğü saptanmıştır.
– Nadiren de olsa besin zehirlenmesine yol açabilirler. Çocukta ishal, bulantı kusma ve yüksek ateş belirtileridir.
Katkı maddesi içeren ve inorganik maddelerden yapılmış her türlü besin maddesi çocuklarımızın sağlığı açısından çekince arz etmektedir. İçerdikleri maddeler incelenecek olursa; çocuk mamalarında ve ekolojik ürünlerde bile katkı maddesi olduğu görülür.
Katkı maddesi olan besin maddelerden belli başlıcaları şunlardır:
Her türlü abur cubur, şeker ve şekerlemeler, hazır meyve suyu ve reçeller, kola vb boyalı gazlı içecekler, meyve tozları, her türlü boyalı içecek, boyalı hazır meyveli yoğurt ve pudingler, hazır çorbalar, hazır soslar, ketçap, mayonez vb, hazır baharat ve köfte karışımları, her türlü cips, içine katkı maddesi karıştırılan her türlü yiyecek, salam, sucuk, sosis vb. Et, tavuk ve diğer et ürünleri (hamburger vs), tüketilmeye hazır donmuş-donmamış bütün yiyecekler, kısacası bütün ambalajlı (hazır) gıda maddeleri…
Abur cubur yiyecekler aynı zamanda çocuklarımızın iştahlarını kapattığı için onların yemesi gereken gıdaları yiyememelerine ve büyümeleri için gerekli olan vitamin ve proteinleri alamamalarına niçin olur. Abur cubur yeme bir alışkanlık haline getirilmemelidir. Bu tür gıdaları çocuklarımıza almamalı, almışsak onların göremeyeceği bir yerde saklamalıdır.
Hazır gıda paketlerin üzerlerinde renklendirici, koruyucu, lezzet arttırıcı, kıvam arttırıcı, doğala özdeş aroma, E 621, vb. Yazabilir. Katkı maddesi, boyar madde, koruyucu yada tatlandırıcı olarak besin içine konmuş olabilirler. İçinde katkı maddesi olma mümkünlığı yüksek olan ve açıkta satılan gıdaların tüketimi hijyen nedeniyle aslına bakarsanız sakıncalıdır. Paketli olup içindeki maddelerin ambalajında yazılı olmadığı hazır gıdaları da almamak gerekir.
Kısacası çocuklarımızın sağlığını düşünüyorsak ve hastaneleri dolduran çocuklarımızı ve erişkinlik çağındaki yavrularımızı görüyorsak, katkı maddeli yiyecekleri çocuklarımıza kullandırmayalım. Evde organik maddelerle kendimiz hazırlayalım. Çocuklarımız için cips yerine kızarmış patates, jelibon yerine boyasız şekerlemeler veya evde yapılan kurabiye ve tatlıları tercih edelim. Bizlere hatırı sayılır bir vakit ve enerji yitirilmesine mal olacaktır fakat evlatlarımızın ruh ve gövde sağlığını güvence altına alacaktır.
Ayrıca besinleri saklarken ve taşırken kullanılan alüminyum folyoları da kullanmayınız zira sulu ve sıcak besinlere ağır metaller bırakırlar; bu da vücutta beyinle ilgili hastalıklara ve kansere niçin olabilmektedir.
ÇOCUK GIDALARINDA en fazlaca KAÇINILACAK KATKI MADDELERİ
E kodlu katkı maddelerinden öncelikle kaçınılması gerekenlerden bazıları şunlardır:
– Alkolsüz içeceklerden ketçaplara kadar biroldukça gıdada kullanılan ve ürünlerin raf ömrünü iki yıla kadar uzatan E211 kodlu sodyum benzoat
– Dondurma, şeker ve bisküvilerde kullanılan E102 kodlu tartrazin
– Şekerlere eklenen E104 kodlu kinolin sarısı
– Yoğurt, reçel şeklinde gıdalara katılan E 110 kodlu günbatımı sarısı
TATLANDIRICILAR
E951 Aspartam
RENKLENDİRİCİLER
E102 Tartrazine
E104 Quinoline Yellow
E107 Yellow 2G
E110 Sunset Yellow
E120 Karmin (Kokineal)
E122 Karmoisine
E123 Amaranth
E124 Ponceau 4R
E127 Erythrosine
E128 Red 2G
E129 Allura Red
E131 Patent Blue V
E132 Indigo Karmin
E133 Brilliant Blue FCF
E142 Green S
E151 Black PN
E154 Brown FK
KORUYUCULAR
E210 Benzoic acid
E211 Sodium benzoate
E212 Potassium benzoate
E213 Kalsium benzoate
E214 Ethyl 4-hydroxybenzoate
E215 Ethyl 4-hydroxybenzoate sodium salt
E216 Propyl 4-hydroxybenzoate
E217 Propyl 4-hydroxybenzoate sodium salt
E218 Methyl 4- hydroxybenzoate
E219 Methyl 4- hydroxybenzoate sodium salt
E220 Sulphur dioxide
E221 Sodium sulphite
E222 Sodium hydrogen sulphite
E223 Sodium metabisulphite
E224 Pottasium metabisulphite
E226 Calcium sulphite
E227 Calcium hydrogen sulphite
E230 Biphenyl
E231 2-Hydroxybiphenyl
E232 Sodium biphenyl-2-yl oxide
E233 2-(Thiazol-4-yl) benzimidazole
E239 Hexamine
E249 Potassium nitrite
E250 Sodium nitrite
E251 Sodium nitrate
E252 Potassium nitrate

E621 MSG Mono Sodyum Glutamat

303 Okunma 14 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!