Beyin Kanaması  ve  Tedavi Yöntemleri
Bazı rahatsızlıklar kişinin bir rahatsızlığı olduğunu anlamasına, tahmin etmesine yönelik belirtiler göstermektedir. Bazı rahatsızlıklarda ise belirtiler ortaya çıktığında çok geç kalınmış olabilir. Beyin kanaması da bu hastalıklardan birisidir. Çok tehlikeli olabilen beyin kanamasına erken teşhis konması neredeyse imkansızdır. Belirtiler ortaya çıktığında hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna, hiç zaman kaybetmeden gidilmesi gereklidir. Beyin kanamasının belirtileri hepsi birden görülmeyebilir. Birden fazla belirtinin görülmesi durumunda tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli kontrolleri yaptırmak hayati tehlikenin atlatılmasına yardımcı olabilir. Bağ ağrıları da bu belirtiler arasında olmakla beraber, günümüzde çok fazla önemsenmemektedir. Baş ağrılarının sebebini merak eden insanların bazıları beyin kanaması belirtisi olduğunu gözlemlemiştir.
Beyin Kanaması Nedir?
Halk arasında beyin kanaması olarak bilinen hastalığın diğer adı da Anevrizma‘dır. Beyin dışardan güçlü bir darbe almadığı takdirde kanama göstermemektedir. Beyin kanaması sadece başımızı bir cisme çarparak ortaya çıkmaz. Bilinenin aksine beyin kanaması, beyini besleyen damarlarda yaşanmaktadır.
Beyin damarları birçok etken nedeniyle çatlayabilmek ve yırtılabilmektedir. Beyin damarlarında oluşan bir çatlaklık, içersinde bulunan kanın beyne akmasına sebep olmaktadır. Vücudumuzun en önemli ve en hassas organı olan beyinin dengesi bozulduğunda çalışmayı durdurabilmekte ve bu durum diğer vücut organları için tehlike yaratmaktadır.
Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir?
Belli bir bölgede yoğunlaşan inatçı baş ağrıları beyin kanamasının en önemli belirtilerinden birisidir. Bu türden bir ağrıya sahipseniz, ağrının sebebi araştırılırken riskli damarlarınız tespit edilebilir ve beyin kanamasının önüne geçilebilir. Şiddetli kusma, boynu hareket ettiremeyecek kadar çok ağrı ve sertleşme, ani olarak gelişen konuşma bozuklukları, bulanık veya çift görme gibi belirtiler beyin kanaması hastalığının başlamış olabileceğinin belirtileridir. Bu belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı ve doktorunuza detaylı bilgiler vermelisiniz. Beyin kanaması teşhisinin konulması için kişiye bugünün tarihi, dilini çıkarması, kolunu kaldırması gibi tetkikler yapılabilir.
Beyin Kanamasının Nedenleri ve Tedavisi
Beyin ve beyinde bulunan damarlar diğer organlara göre daha yavaş kendini tamir etmektedirler. İlerleyen yaş ile birlikte bu tamir işlemi yavaşlamaktan durmaya kadar gitmektedir. Yaşlanma ilerleyen yaşla beraber beyin damarlarının yırtılmasına neden olmaktadır. Bu sebeple yaşlanma beyin kanaması vakalarının en başında gelmektedir. Genç yaşlarda ise damarlarda oluşabilecek incelme ve kalınlaşma beyin kanamasına sebep olabilmektedir. Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar kanın pıhtılaşmasına ve baloncuk oluşmasına sebep olmakta ve beyne ulaşan pıhtılaşmış kan, damarların yırtılması sonucu beyin kanamasını beraberinde getirmektedir. Beyin kanamasının erken teşhisi için, en ufak şüphelerinizde bile doktorunuza başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Ek olarak bazı kimyasal ilaçlar ile beyin damarlarınızı koruyabilmeniz mümkündür.
407 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!