Beyin Ve Sinir Sistemi
Beyin insan vücudunun yönetim merkezi olarak işlev görür. Beyin birçok işlev görür. Örneği kasların çalışmasından tutunda duyuların algılanmasına kadar birçok farklı işlev görür. Bu kadar önemli olan bir doku elbette ki çok korunaklıdır. Beyin kafatası kemikleri beyin zarları gibi birçok doku ile korunmaktadır. Ayrıca beyindeki kanbeyin bariyeri sayesinde birçok maddenin geçişi sınırlanmıştır. Ayrıca beyin omurilik sıvısı içine bakteri girmesi çok zor bir ihtimaldir. Kan beyin bariyerinde birçok hücre kalkan görevi görerek beyni korur. Ayrıca beyin beslenmesi çok önemli olan bir dokudur. Kanakımında herhangi bir sorun olursa kısa sürede olsa oksijensizlik sorunu beyinde olursa bu birçok soruna hatta ölüme bile yol açabilir. Ayrıca beyinde oluşabilecek olan bir sorun da insanı ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden de beyin hastalıkları da çok önemlidir.
Beyin Hastalıkları
Beyinde birçok farklı türde hastalıklar oluşabilir. Beyin kanaması beyin tümörleri beyinde oluşabilecek travmalar felç gibi birçok farklı hastalıklar beyinde oluşabilir. Beyin hastalıkları genel olarak bütün vücudu etkileyebilir. Çünkü bütün vücudun kontrol merkezi beyindir. Ayrıca beyin zihinsel faaliyetlerimiz içinde çok önemli olduğu için beynimizde oluşabilecek olan bir hasar zihinsel etkinliklerimizde büyük ölçüde etkileyecek olan bir durumdur. Beyin hasarında birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Beyin hasarında ses ve konuşmada bozukluklar yürüme güçlüğü denge bozuklukları bellek ve becerilerde de bozukluklar ortaya çıkmaktadır.
Beyin Önemi

Beyin insan vücudunda birçok farklı görev üstlendiği için çok önemli olan bir dokudur. Beyin önemibirçok iş üstlendiği ve diğer dokuları da kontrol ettiği için çok fazla artmaktadır. Örneğin kol kaslarınızda bir hasar olursa sadece kolunuzu kaldıramazsınız ancak beyinin duyu alanlarında bir sorun olursa tüm vücudunuz bundan etkilenebilir. Bu yüzden de beyin sağlığı çok önemlidir. Başı bir yere çarpma ile de beyinde hasarlar söz konusu olabilir. Bunlarda dikkat etmek gerekir. Şiddetli çarpmalar beyin travmalarına yol aşabilir. Buda birçok farklı hastalığa ve sorun yol açabilir. Bu yüzden de beyin sağlığına çok dikkat etmek gerekir.

300 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!