BİTLİS İLİNİN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Türkiye’nin en önemli ve en büyük yanardağı olan eşsiz Nemrut dağı ve krater gölüne v sahipliği yapan Bitlis havası, suyu dağları, kışın bembeyaz örtüsü ile yazında yemyeşil doğası ile adeta huzur şehri olan bu güzel ilimiz aynı zamanda da tarihin her dönemine de tanıklık eden tarihi anı tlar ve tarihi yapıları ile açık bir müzedir.
            Tatvan, Ahlat, Adilcevaz ilçelerini bir hilal işareti şeklinde çevreleyen ve uçsuz bucaksız doğanın yansıdığı görüntüleri üzerinde barındıran Van gölü, Süphan dağı, Beş minaresi ve şifa kaynağı sularıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Turizme sağlamış olduğu bu son derece önemli bölgeler ile Akdeniz bölgesiyle adeta yarış içerisine girmiş keşfedilmiş bir turizm cennetidir. 1970 yılında inşası biterek açılan Ahlat müzesi, Selçuklu dönemine ait eserleri sergilemektedir. 1898 tarihinde yapılan Bitlis Küfrevi Türbesi ve konağı ziyaretgah oluşuyla, Ahlat Emir Bayındır Kümbeti de ilgi çeken kemerleri sütunları ve süslemeleri ile ziyaretçiler tarafından ilgi noktası olmuştur.

Bunun dışında Ahlat kümbeti, Ahlat Emir Ali kümbeti, Üryan baba türbeleri gibi gezilecek tarihi yerlerde bulunmaktadır. M.Ö. 312 tarihinde Büyük İskender tarafından inşa edilen Bitlis kalesi, Tatvan kalesi, Adilcevaz sahil kaleleri manzarası ve muhteşem yapıları ile görülmeye değer yerlerdendir. 1150 yılında inşası biten Bitlis Ulu Camii, Gökmeydan Camii, Şerefiye külliyesi ve Camii, İhlasiye medresesi, hanları ve hamamları da bitlisin tarihi ve turistik yerlerindendir.

 

Etiketler:, 494 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!