BOLU İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Tarihe tanıklık etmiş illerden birisi olan ve oldukça zengin bir geçmişi içerisinde barındıran Bolu gezilip görülmesi gereken iller arasında yer almaktadır.
Doğal güzellikleri arasında içerisinde yer alan Yedi Göller, Abant Gölü, Gölcük Bolu’ ya ayrı bir güzellik katarak bölgeyi kalkındırmak adına önemli yerleridir. Şehir merkezindeki tepeler üzerine kurulmuş olan Akşemseddin Türbesi Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan verilere göre Bolu Ovasına kurulan ilk yerleşim yeridir. Önemli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bolu da bulunan en önemli camiiler arasında Büyük Camii, İmaret Camii, Ilıca Camii, Süleyman Paşa Camii, Yıldırım Camii, Yukarı Tekke Camii gibi ahşap ve çini mimarisinden izler taşımakta ve önemli ziyaretgâh yerlerindendir. Tokad-ı Hayrettin Türbesi, Akşemseddin Türbesi, Kasım Dede Türbesi, Ümmi Kemal Türbesi ve Aşağı Tekke Türbesi Bolunun evliyalarının da olduğunun kanıtıdır. Tarihi hanlar ve hamamlara da eski çağlardan günümüze kadar varlığını sürdüren yapılarda bulunmaktadır.

Tabii güzellikleri arasında Vadilerin arasında bulunan, Nazlı Göl, Serin Göl, Büyük Göl gibi Yedi adet gölden isminden de anlaşılacağı üzere Yedi Göller Milli Parkı oluşmaktadır. İçerisinde barındırmış olduğu çeşit çeşit ağaçlarıyla doğanın zenginliğini arttıran bu park gelen tüm ziyaretçilerini etkisi altına almaktadır. Dört mevsim doğa ile iç içe olmak ve temiz havayı daima ciğerlerine çekmek isteyen kişiler için daimi rotalar arasında yer alan Abant gölü birçok kişinin durak yeridir.

 

Etiketler:, 417 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!