Boyun fıtığı nedir?
Boyun fıtığı veya tıp diliyle Servikal Disk Hernileri, bedenin üst tarafında olan ağrılar ve uyuşmalarda en sık görülen etkenlerden biridir. Boyunda 7 adet vertebra denilen kemik vardır. Buradan çıkan sinirler sağ ve sol kola yayılır ve kolları hareket ettirir. Hem de sıcak soğuk acı gibi hisleri almaya yarar.
Boyun fıtığı nasıl olur?
Boyun fıtıklarında ise boyun kemikleri arasındaki disk isminde olan 2 kemik arasındaki ufak yastıklar taşma yapar ve sağ veya sol kola giden sinir kökünü sıkıştırır. Bu sıkıştırmaya bağlı olarak kimi zaman sağ kimi zaman sol bazen de her iki kolda ağrı uyuşmalar ve güç kaybı ortaya çıkar. Önce boyun ağrısı ve uzunluğunda hareketlerde zorlanma ile adım atar daha sonra kollara veya tek kola vuran ağrılar ve uyuşmalar görülür. Hatta kimi zaman dayanılamayacak kadar şiddetli ağrılar olabilir.
Boyun fıtığında tanı iyi mi konur? Boyun fıtığı emareleri nelerdir?
Genellikle hastalar kendileri ilaç kullandıktan sonra ağrılarının ve uyuşmalarının geçmemesi sebebi ile hastanelere başvururlar. Hastanede meydana getirilen fiziksel incelemede kollarda boyundan çıkan sinir kökü sıkışmasına ait bulgular saptanır. Bu bulgular, kollarda güç kaybı, reflekslerde azalmalar, ve hipoestezi olarak tanımlanan duyu ve his kusurlarıdır. Ancak radyolojik olarak da bu muayene ile saptanan bulguları gerçeklemek gerekir. Uzunlukta omurilik ve buradan çıkan sinir köklerini günümüzde en iyi olarak MR görüntüleri vermektedir. Ek olarak kollarda olan ağrıları, koldaki öteki sinir sıkışmalarından ayırt etmek için ElekroMiyografi ( EMG ) ve ENMG tetkikleri de çok yararlı ve rutin yapılan tanı metodları içinde yer almıştır. EMG gibi sinir testleri boyun fıtığının ayırıcı tanısında çok önemlidir. Çünkü aynı ağrıları kolda dirsekte veya bilek de sinir sıkışmaları da yapabilir. Bu yüzden ayırıcı tanı çok doğru olarak yapılmalıdır. En sonunda tam ve kati tanı konulduktan sonra iş tedaviye gelmektedir.
Boyun fıtığı tedavisi.
Tedavide çok çeşitli metotlar ve yöntemler yıllar boyu denenmiştir. Sadece günümüzde boyun fıtığı tedavisi için başlıca yollar; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve tüm bunlarla cevap alınamazsa ameliyat gündeme gelmektedir. İlaç tedavisi boyun fıtığının ağrısını azaltmak için kullanılmakta ve bunun için kas gevşetici ajanlar, ağrı ve irin giderici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca belirli bir dehemmiyet için tartışmalı olmakla birlikte boyunluk da kullanılmaktadır. İlaç tedavisinden yarar görmeyen hastalar için fizik tedavide çeşitli yöntemler ile ki bunlardan bazıları elektriksel olarak yada ultrasonik dalgalar ile ve çeşitli banyo ve masaj şekilleri ile boyun fıtığının etkisini ve ağrını azalmak için kullanılır. Eğer tüm bu yöntemler ile ağrı uyuşukluk ve güç kaybı geçmiyor ve insanoğlunun günlük işlerini aksatacak seviyede ise operasyon gündeme gelmelidir.
Artık günümüzde mikro cerrahi yöntemleri ile boyun kemikleri arasından fıtık çıkarılmakta ve bazen fıtığın çıkarıldığı yere suni kemik veya benzeri maddeler konmakta, hastalar operasyondan 6-7 saat sonrasında ayağa kalkmakta ertesi günde eğer problem yoksa taburcu edilmektedir. Hastaların işine dönmeleri yapmış oldukları iş ile orantılı olup eğer ağır iş yapmıyorlar ise 15 gün ile 1 ay içinde işlerinin başına dönebilmektedirler. Bu dinlenme döneminde ise bir tek evde kalmamakta ağır işler dışında normal gmeşhurk yaşamında yapmış olduklarını yapmaktadırlar. Boyun fıtıklarında halk içinde sık tanımlanan ve merak edilen öteki bir tedavi yöntemi de kaplıca tedavisidir. Ancak bilinmelidir ki kaplıca tedavisinin boyun fıtığının tedavisi ile direkt bir ilgisi yoktur, sadece ve de bazı durumlarda boyun kaslarını yumuşattığı için ağrılar kimi zaman azalabilmekte sadece tedavi değeri olmamaktadır.

Sonuç olarak boyun fıtıklarında tedavi öncelikle ilaçlar sonrasında fizik tedavi ve bunlardan cevap alınamayan durumlarda ise cerrahidir.

315 Okunma 15 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!