BURSA İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI

Bursa ili bünyesinde birçok tarihi eseri ve doğal güzellikleri barındırır. Her köşesinde başka bir güzelliği bulunan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bursa en güzel illerimizden birisidir.

Ağaç gölgesinin altında yer alan bahçesinde birçok kişiyi misafir eden, tarihi dokusu ve huzur veren kokusu ile Koza Han bursa ilinin en güzel yerlerinden birisidir. Geniş bir dikdörtgen avlusu bulunan iki katlı bir han olan bu mekân yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bursa’yı simgeleyen ve ihtişamlı duruşu ile bütün gözleri üzerine toplayan Bursa Ulu Camii’nin her köşesinde tarih ve huzur kokmaktadır. Evliya Çelebi’nin deyimiyle Bursa’nın Ayasofya’sı olan Ulu Cami’de huzuru ve aradığınız mistik havayı bulabilirsiniz.
Bursa’da bulunan yeşil türbe, size mekân ve zaman kavramını tamamı ile unutturacaktır. Türbeye ilk baktığınızda gönlünüzü fetheden yer turkuazdan maviye dönen türbenin rengi olacaktır. Türbe bahçesi içerisinde yer alan, dalları yere kadar sarkan çınarın gölgesi ve türbenin mimari etkisi sizi oldukça etkileyecektir. Bursa ili ’nin en eski semtlerinden olan çekirge, Osmanlı dönemi içerisinde bölgede bir çekirge istilasının yaşandığını belirtmektedir.
Bursa’nın güzelliklerini tepeden seyretmek ve ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız Çekirge’nin sokaklarına kendinizi atabilirsiniz. Bursa’nın tarihi ve en önemli mekânlarından birisi olan Emir Sultan Türbesi ve Cami’yi çınar ve selvi ağaçları çevrelemektedir. Avlunun eşsiz bir manzarası bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisi altındadır.

 

Etiketler:,, 363 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!