ÇANAKKALE İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK ALANLARI

 

Çanakkale tarihe konu olan bir şehir olarak Türk halkı için önemli zaferler kazanılmıştır. Türk milletinin kurtuluşunun burada kazanılmış olması Türkiye’de yaşayan kişiler için çok şey ifade etmektedir. Yabancı turistlerin de büyük ölçüde odak noktası olduğu bu güzel ilimiz içerisinde çok sayıda şehidimizi barındırmaktadır.

            Çanakkale savaşları sırasında türkülere de konu alan Çanakkale aynalı çarşısı günümüze kadar hüküm sürmüştür. İçerisinde Çanakkale’ye ait çok sayıda hediyelik ürün barındırmaktadır. Milli park statüsü içerisinde yer alan Truva antik kenti, medeniyetlerin beşiği olarak tarihe geçmiştir. Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan Truva antik kent görülmeye değer mekânlar arasındadır. Çanakkale savaşlarının en güçlü şeklide yaşandığı ve 1973 yılında milli park haline dönüştürülen Gelibolu yarımadası içerisinde 90o’den fazla evliya barındırmaktadır. Tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan Gelibolu içerisinde barındırdığı bayraklı baba türbesi, namazgâh, çilehane vb. alanları ile yıl içerisinde yerli- yabancı birçok turist çekmektedir.

           
Gelibolu Yarımadası’nın uç kısmında yer alan Çanakkale abidesi Çanakkale muharebesinde şehit düşen kişiler anısına şehitler abidesi yaptırılmıştır. Düzenlenen son hali, Abide’nin görkemi ve deniz manzarası ile her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Muhteşem doğa manzaraları ve etrafını saran yeşilliği ve içerisinde bulunan kaplıcaları ile kaz dağı milli parkı yaz dönemlerinde Çanakkale halkının ve ziyarete gelen yabancı turistlerin kaçınılmaz mekânlarından biri şeklindedir.

 

Etiketler:,, 253 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!