Çocukların dil gelişimi oldukça önemli bir evredir, çocuklar dünyaya gözlerini açtıklarından başlayan ve ömür boyu devam eden süreçtir. Dil gelişimin önemli evreleri vardır. Görme, duyma ve sonrasında konuşma ve kendini ifade edebilme dönemi sırayla çocuğun dil gelişimini destekleyelim sağlıklı bir dil gelişimi için anne ve babanın yapması gerekenler.

0-2 yaş arasında ki evre bu dönemde çocuk seslere karşı ilgisi olur ismini tanımasını sağlayın ismiyle çağırdığınızda ona seslendiğinin farkına varmasını sağlayın. Sesler önemlidir yatağına, çevresine renkli ve hareketli ses çıkartan oyuncaklar yerleştirin bunlara ilgisini yönlendirin. Babasını tanımasını sağlayın, ailede ki birleri tanıtın, görsel ve işitsel olarak onları tanımaya çalışacak onların seslerine, görselliğine tepki verecektir.

2 yaşından sonra çocuğun kendini tanımasını sağlayın karşına geçin ve kendi benim ağzım burada senin ağzın nerde göster bakalım deyin yavaş yavaş öğretin ve her bildiğinde onu alkışlayın bildiğini belli edin. Çocuk yavaş yavaş kendi gözünü, kendi ağzını ve diğerlerini ellerini kullanarak gösterecek sonraki aşama konuşmaya başlama aşaması kelimeleri tek tek öğrenecek. Özellikle resimli boyama kitapları alın 3 yaşında sonra sayıları, hayvan isimlerini, boyama kitaplarında gösterin ve onun bu sayıları ve hayvanları tekrar etmesini tanımasını sağlayın.
TV den uzak tutmaya çalın TV dil gelişimin yavaşlatır. Ona kitap okuyun farklı müzikleri dinletin, ninni söyleyin.

Aynanın karşısına götürün kendini tanımasını sağlayın ve fotoğraf çekin ve bu fotoğrafları ona gösterin ailedeki bireyler iletişim kurmasını sağlayın onların kim olduğunu anlatın ona. Parka, alış verişe, yürüyüşe beraber çıkın çevredekilerle iletişim kurdurun bu onun dil gelişimi için oldukça önemlidir. Onun yaşındaki çocuklarla zaman geçirmesini sağlayın en sevdikleri şeydir kendi yaşıtlarıyla olmak aynı sesleri çıkartmak aynı hareketleri yapmak.
Etiketler: 263 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!