Çocuğun gelişimi üç evreye ayrılır hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için çocuğun ilk evresi anne karnındayken başlar anne beslenmesine, sağlığına, hamilelik sürecinde sigara, alkol, aşırı kahve tüketimi, stres, ağır iş koşulları gibi bunlara dikkat etmesi gerekir. İkinci evre doğum da yaşadığı sorunlar bebeğin doğmadan önce doğum esnasında oksijensiz kalması, doğum esnasında bebeğe uygulanan yanlış yöntemler, doğum sonrasında hemen yapılması gereken kontrollerin yapılmaması.
Üçüncü önemli evre ise, çocuğun beslenmesi, bebeğine anne sütünden mahrum etmemesi, onunla iletişim kurması bu evrede yalnız anne değil baba ve yakın çevresi de önemli rol oynar çocuğun gelişi ilk 10 yıl çok önemlidir kişilik kazanması başarılı bir ve sağlıklı iletişimle sağlanır. Okul, aile ve çevre, arkadaş ortamıyla çocuk kişilik kazanır. Çocuğun gelişimini neler etkiler sorusuna cevaplar çoktur biz burada en önemli olanlarını anlatacağız.

Çocuğun gelişimi en çok etkilen kalıtsal özellikler anne ve babadan gelen, ardında beslenmesi çocuğun alacak besinleri yeteri kadar alması gerekir hem fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişim için, balık haftada iki defa balık yedirin. Çocuğunuza, yumurta, süt, peynir, yoğurt bunları tüketmesini sağlayın, kırmızı et haftada bir defa tüketmesinde yayar var demir eksikliğini önler ve zihinsel gelişim için tüketilmesi gerekir. Ceviz, badem, fındık, kuru üzüm, kuru incir alması gerekir bunların içinde zihinsel gelişimini olumlu etkileyen vitaminler vardır. Meyve günlük ihtiyacı olan meyveleri tüketmesi gerekir, sebzeler özellikle yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmesi gerekir. Gelişim için besinler önemlidir bunun yanında çocuğa öz güven aşılayın onun yanında olun onun başarıları kadar başarısızlıklarında hayata önemli olduğu daha iyi olmak için gerekli olduğu söyleyin okul ve arkadaş ortamını sağlamasına yardımcı olun. Sosyalleşmesine katkıda bulunun.
319 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!