yeni kardeş

İnsanların sevdiği insanları paylaşmak istememesinden kaynaklanan güçlü bir duygu olan kıskançlık. Eve yeni bir bebeğin katılacağını öğrenen çocukların aklında pek çok soru işareti meydana gelebilir. Kıskançlık, her yaşta meydana gelebilen ama özellikle okul öncesi dönemde daha güçlü görülen bir olgudur. Kardeş kıskançlığı ise, küçük düşme, kendine acıma, öfke, ani sinir patlamaları, kendini işe yaramaz hissetme, öfke, söz dinlememe, sosyal aktivitelere katılmama ve küçük kardeşten intikam alma şeklinde meydana gelebilir. Bu duygular dizginlendiği zaman ise, küçük kardeşi sahiplenme hissi ve onu koruma içgüdüsü gelişir, kıskançlık yerini yakınlık hissine bırakır.
 Karışık duyguları bir arada hisseden çocuk nasıl davranması gerektiğini bilemez ve anne, babalara bu dönemde büyük iş düşer. Çocuklarda anne ve babasını paylaşmak istememesi nedeni ile meydana gelen kıskançlıklar önlemez bir hal alabilir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarını karşılarına alarak büyük bir ciddiyetle kardeşi doğduğu zaman neler olabileceğini fakat ikisini de eşit seveceklerini söylemesi gerekir. Kardeşleri birbiri ile kıyaslamak en büyük hatadır. Bu hata kardeşlerin birbirinden soğumasına ve nefret duygusun beslemesine neden olabilir.
 Çocuklarınızın cinsiyetine göre ayrımcılık yapmaktan kesinlikle kaçınmalı ve böyle bir duygunuz olsa bile bunu çocuklarınızın yanında dile getirmekten kaçınmalısınız. Anne ve babaların sadece tek bir çocuğa değil diğer kardeşlere de ilgi göstermesi ve onu sık sık sevdiğini söylemesi gerekir. Aksi takdirde çocuk kendisini yalnız hissedebilir ve anne babasından ve kardeşinden uzaklaşabilir.
Etiketler: 366 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!