Çörek Otu Yağının Faydaları
Dünya’nın birçok noktası başta olmak üzere, ülkemizde de en çok kullanılan yağlardan birisidir. Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarının preslenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Preslenen tohumlarda hem sabit hem de uçucu yağ mevcuttur. İçersinde bulunan sabit yağ oranı ortalama %30 oranlarında bulunur. Gayet güzel bir sabit yağ oranına sahip olan çörek otun yağı kıymetli bitkisel yağlar arasında yerini almaktadır. Eğer bulabiliyorsanız soğuk pres çörek otu yağı almanız daha iyi olacaktır. Mineraller ve zengin yağ asitleri içeren bu kıymetli yağ, cilt için de oldukça önemli rol oynayan E vitamini de içermektedir. Çörek otunun yağında bulunan birçok etken madde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden özellikle zayıf diye tabir edilen bir vücuda sahipseniz ve bağışıklık sisteminiz çok hassas ise çörek otu yağı kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.
Çörek otunun diğer faydalarına baktığımız zaman; dieretik etkisi sayesinde böbreklerin çalışmasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca süt veren annelerde de süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Romatizma, astım, diyabet gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılan çörek otu yağı, grip gibi rahatsızlıklarınızın olduğu dönemlerde bağışıklık sistemini güçlendirerek daha çabuk iyileşmenize yardımcı olmaktadır.
Hemoroid tedavisinde kullanılmakta aynı zamanda içerdiği mineraller sayesinde hem gelişme çağındaki çocuklarda hem de menopoz dönemindeki kadınlar tarafından kullanması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Ayrıca bilinen bir diğer faydası da, hamile kalmayı kolaylaştırdığıdır. Hamilelikten 6 – 7 ay önce çörek otu yağı kullanmaya başlamak, hamile kalmanızı kolaylaştıracaktır.
Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve beslenmesi için de son derece yararlı olan çörek otu yağıaynı zamanda doğum sonrası annenin çabuk toparlanması içinde oldukça faydalıdır.
372 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!