DENİZLİ İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI

 

 
Ege bölgesi içerisinde yer alan Denizli, şifalı suları ve kaplıcaları ile ünlü bir ilimizdir. Özellikle içerisinde barındırmış olduğu Pamukkale travertenleri ‘ne ev sahipliği yaparak yaz dönemlerinde yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Denizli denilince ilk akla Pamukkale travertenleri gelmektedir. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan bu bölge UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Şehrin simgesi haline gelmiş bu alan eşsiz doğa güzelliklerini içerisinde barındığı için turistler açısından görülmeye değer bir turistik alandır.
Bunun yanı sıra Denizli’de şifa dolu birçok kaplıca yer almaktadır. Kara hayıt kaplıcaları, Sarayköy kaplıcaları, Kızıldere, gölemezli kaplıcaları bölge içerisinde bulunan kaplıcalardan birkaçıdır ve yılın her döneminde önemli ölçüde misafir ağırlamaktadır. Antik kentlere de ev sahipliği yapan Denizli ilinde başta Pamukkale olmak üzere Hierapolisantik kenti ve Müzesi gelmektedir. Tarihte yolculuk yapmak isteyenler için kaçınılmaz yerlerden bazılarıdır. Denizli’nin doğal güzellikleri arasında eşsiz doğa harikalarının yer aldığı alanlar Honaz Dağı Milli Parkı, içerisinde yüzbinlerce çeşitteki bitki ve hayvan türünü barındırmaktadır. Yeşildere şelalesi, ağlayan kaya şelalesi,  Güney şelalesi, keloğlan mağarası, Kaklık mağarası doğal güzellikler arasında yerini almakta ve ziyaretçilerini beklemektedir.


Denizli’nin en şık ve gözde mekânları arasında yer alan bayram yeri Meydanı oldukça gözde alanlardan birisidir. Tarihte önemli bir yer barındırmaktadır. Denizli ilinde UFO müzesi ’de yer almaktadır. Müze’de UFO tarihçesi yayınlanmaktadır ve ziyaretçilerinin ilgisini bir hayli çekmektedir.

Etiketler:, 292 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!