Tüm dünyada binlerce kişinin ölümüne niçin olarak korku salan domuz gribi daha yani H1N1 A ile ilgili merak edilenler…
Domuz gribi nedir, domuz gribi nasıl bir hastalıktır?
Domuz gribi diye malum hastalık influanza virüs ailesinden İnfluanza A virüsüdür. Her yıl güz-Kış aylarında salgın meydana getiren virüs ise bizim bildiğimiz influanza B virüsüdür. Sadece yeni virüs ortaya çıktığında, insanlarda da yeteri kadar antikor yoksa pandemi denilen ağır salgınlara niçin olur. Ortalama seksen yüz yılda bir kıtalar arası salgın yapar ve tıp dünyasında buna pandemi denir. Çok sayıda insanın ölmesine neden olan İspanyol gribi benzer biçimde. Virüs şu an aynı rutin pandemisini yapıyor.
Domuz gribi hastalığına yakalanma riski daha çok olanlar kimler?
65 yaş üzeri olanlar, kronik hastalığı olanlar, özellikle kronik akciğer rahatsızlıkları olanlar ne olursa olsun aşılanmalı.
Kanser hastaları, şeker hastaları, böbrek yetmezliği olanlara da aşı yapılmalı. Aşılanması ihtiyaç duyulan bir grup da toplu yaşam yerlerinde yaşayanlar. Okullara, askeri kışlalara, refah evlerine, sıhhat çalışanları ile beraber ne olursa olsun aşılama yapılmalı.
Güçlü bünyesi olan insanlar yakalandığında sadece grip semptomları gösterir. Daha önce kuş gribinde de olduğu benzer biçimde bu tür grip salgınlarında şikayetler aynıdır. Yüksek ateş, boğazca ağrısı, kırgınlık, halsizlik gibi şikayetler domuz gribinin emareleri içinde olabilir. Normal genç popülasyon, kısaca hiçbir hastalığı olmayan insanoğlu bir hafta on gün yatak döşek yatarlar ve hastalığı atlatırlar. Fakat iş kronik hastalığı olanlara erişince, çocuklara ulaşınca çok geç ve güç atlatabilirler.
Domuz gribi bulaşıcı mıdır?
Evet domuz gribi bulaşıcıdır. Domuz gribi solunum yöntemiyle bulaşıyor. Bu enfeksiyona haiz bir insan öksürdüğünde, hapşırdığında bu insanla birkaç saat aynı havayı solumak bile virüsü kapmak için yetiyor.
Domuz gribi hastalığının tedavisi iyi mi yapılıyor?

İnfluanzaya etkili bir tane tablet var. Soğuk algınlığına yol açan onlarca virüs var. Tamiflu denilen ilaç bir tek İnfluanza A ve B’ye etkili.  Domuz gribi tedavisinin ustalaşmış ellerce yürütülmesi lazım. Tamifluyu sadece uzman doktorlar yazabiliyor. Bir ilaç daha var o da Rclcnza. Rota disk denilen ciğerlere çekilen bir preparatı var. İlacın güzel tarafı şu; yakın çevrenizde influanza salgını var ise ve siz grip emareler ortaya çıkmadan iki gün öncesinden ilacı, preparatı ile ciğerlerinize çekerseniz koruyuculuk sağlarsanız. Esas önemli ilaç ise Tamiflu denilen ilaç ve şu an domuz gribi için dünya üzerinde tek.

Domuz gribinden korunmak için neler yapmalıyız?

Domuz gribinden korunmak için en önemli şey temasın olmaması. Bu biçim influanza salgınlarında en tehlikeli dönemler güz ve Kış dönemidir. Sonbaharda mikrobun bulaştırıcılığı yayılımı artar. Havalar ısındıkça salgın kendiliğinden sonlanmış olur. Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat dönemi birazcık sancılı geçer. Dikkatli olmak lazım. Bütün soğuk idraknlıkları influanzaya bağlı olmayabilir, bazı bakteriler de bunu yansılamak edebilir. Özellikle çocuklarda soğuk idraknlığına yol açan bir sürü virüs var. Bundan dolayı özellikle anne babaların çok dikkatli olması lazım. Domuz gribi denilen şey esasen, bir grip virüsü çeşidi. Bu nedenle telaşlanmaya ve panik oluşturmaya hiç gerek yok. Domuz gribinden korunmak için özellikle el yıkama alışkanlığı çok önemli yet tutmakta.
274 Okunma 15 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!