Dünyanın en önemli ekonomi ve siyaset zirvesi olan 60 trilyon dolara yön veren ülkeler olarak bilinen  G-20 Liderler Zirvesi’nin alt kategorisinde yer alan B-20 (İş 20) ve L-20’nin (Emek 20) Titanic Deluxe Otel’de sabah yapılan ortak oturumuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. B-20 Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, L-20 Başkanı Ergün Atalay ile Türk iş dünyasının önde gelenlerinin yer aldığı toplantı

daki konuşmasına Fransa’da düzenlenen saldırıları şiddetle kınadığını belirterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız halkına, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

İŞÇİ- İŞVEREN ARASINDA GÜÇLÜ BİR SOSYAL DİYALOG ŞART
Antalya’da ayrı ayrı toplantılarını gerçekleştiren İş 20 ve Emek 20’nin ortak oturum düzenlemesini önemli bulduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de ekonomik kalkınma için yeni adımlar atıldığını, gençler ve kadınlar için yeni girişimler başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Etkin ekonomi ve istihdam politikalarının uygulanabilmesi için işçi- işveren arasında güçlü bir sosyal diyaloğun tesis edilmesi şarttır. Bunun G-20 çerçevesinde başarılabilmiş olması sevincidir. Güçlü sürdürülebilir ve dengeli büyümeye kapsayıcılığı da dahil ettik. Büyüme sadece rakamlardan ibaret değildir. Büyümenin kalitesi ve niteliği de önemlidir. Toplumdaki tüm kesimlerin, refah artışından pay alması gerekiyor. Biz kapsayıcılığı, daha fazla kaliteli istihdam oluşturulması, eşitsizliklerin giderilmesi olarak görüyoruz. Sizler de İş 20 ve Emek 20 olarak yaptığınız çalışmalarda kapsayıcı büyümeyi benimseyerek G-20’ye katkılarınızı sundunuz. Alın terini kutsal gören, emeğin karşılığının zamanında verilmesini emreden bir medeniyetin mensupları olarak bu konu bizim için çok önemli. Türkiye olarak başarılı sonuçlar elde ettiğimizi ifade etmek isterim. Asgari ücrette ve ortalama ücretlerde ciddi artışlar kaydettik. Bizlere bulunduğunuz tavsiyelerin uygulanacağından emin olun.”
Türkiye’nin çok kapsamlı bir reform programı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halkımız bize bu reformları uygulamamız için çok güçlü bir yetki verdi. Bu da Türkiye’de birçok iş fırsatının oluşacağı anlamına geliyor. Umuyoruz ki bu ziyaret, Türkiye’ye yaptığınız son ziyaret olmayacak ve sizler de Türkiye’nin başarı öyküsünün bir parçası olacaksınız. Biz de kesinlikle sizin işlerinizin burada başarılı olmasında yardımcı olacağız. İş 20 ve Emek 20 olarak bize sunduğunuz öneriler, G-20’de gerçekleştireceğimiz görüş alışverişine katkı sağlayacaktır. Devletlerin yanı sıra, işveren, işçi, gençler, kadınlar, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının bu süreci sahiplenmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.
’DÜNYA NETİCE ALMA NOKTASINDA’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, soru – cevap kısmında şöyle devam etti: “Acaba dünya sermayesi veya finansal sektör kıskanç mıdır? Bunun üzerinde bir düşünmekte fayda var. Ve son terör eylemlerine bir baktığımız zaman, acaba bu terör eylemlerinin temelinde veya sebepleri arasında bu kıskançlığın olması söz konusu mudur? Fakirlik acaba buralara dayanıyor mu? İşsizlik acaba buralara dayanıyor mu? Dünyadaki işsiz gençler eğer müteşebbis olacaksa acaba finans dünyası bunlara gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Veya işsiz kadınlara finans dünyası gerekli desteği veriyor mu, verebiliyor mu? Şu anda Türkiye’de yeni bir adım atılıyor. Mesela herhangi bir genç bir yatırım yapacaksa, devlet destekli yatırım söz konusu. Ki ben küçük orta boy işletmeler için söylüyorum. Bir Kadın 20 var, iki Genç 20 var. Adalet var ki çok çok önemli. Bunun adımlarını atmamız lazım. Ama bir diğer adım var yatırımlar konusu. Acaba dünyada gerek kamu gerekse özel sektörün dayanışması nasıl olacak, bu çok önemli. Bir diğer adım tabi uygulama. Acaba yatırımlar uygulama noktasında ne durumda? G-20 sekretaryası bunu yakın takip etmeli. Eğer yapılan uygulamalar hakikaten netice veriyorsa demek ki başarıya gidiyoruz. Yoksa otururuz güzel güzel kahvemizi içeriz, böyle güzel yerlerde de toplanırız, ama dağılırız gideriz. Ama dünya artık dağılma noktasında değil, netice alma noktasındadır.”
İŞVERENE TAVSİYE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretle ilgili gelen soruya da yanıt verdi.
“Ben de işverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandıklarınızı özellikle dar gelirli olan insanlarla paylaşın” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
“Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Buradan bir şeyi özellikle vurgulamak isterim, hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Paralar beraber gelmiyor, onlar bu dünyada kalıyor, arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçinle, onunla beraber bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir sada bırak. Önemli olan bu ve öldükten sonra da ‘sorma, bizim öyle bir işverenimiz vardı ki öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, onun maaşını da gerçekten iyi bir konumda verirdi’, aslolan burası, bunu başarmamız lazım.
Hemen tabii bizim karşımıza ne getiriliyor onu da söyleyeyim, maliyetler konusu getiriliyor. Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz, buradaki konum nedir? Buradaki konum şudur, bunu Türkiye’nin açığı olarak söylüyorum, Türkiye’de faiz oranları mesela yüksektir ama Batı’da faiz oranları bizim gibi değil, düşüktür. Bugün Amerika’da, Avrupa’da faiz oranları bizim gibi değil ama bizde şöyle komisyonu falan ilave ettiğiniz zaman yüzde 15’i, 16’yı bulan faiz oranları var. Soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte bu ülkede küçük, orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi, zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için bir defa burada paranın maliyetini düşürmek lazım, paranın maliyeti arttığı sürece bu ülkede ne genç iş adamı bulabiliriz, ne genç iş kadını bulabiliriz. Bunları bulamayız, ondan sonra onlar da çok kısa zamanda iflas ederler ve bir de bakarsın devlet gelir onların da iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu da bence iyi değerlendirmek gerekir diye özellikle düşünüyorum.”
PARANIN MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK LAZIM’

 

Buna karşılık karşılarına maliyetler konusunun getirildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz o maliyetleri çok farklı yerlerde aşağı düşürebiliriz. Buradaki konum şudur, Türkiye’de faiz oranları mesela yüksektir, ama batıda bizim gibi değil, düşüktür. E soruyorum şimdi bu faiz oranlarıyla yatırım olur mu? Bu faiz oranlarıyla birlikte küçük, orta boy işletmeler girişimci ruhunu kazanabilir mi? Zenginleşebilir mi? Hayır. Onun için burada önce paranın maliyetini düşürmek lazım. Ne genç işadamı bulabiliriz, ne genç işkadını bulabiliriz. Onlar da çok kısa zamanda iflas ederler, devlet gelir iş yerine el koyma durumunda olur. Bu konuyu iyi değerlendirmek gerekir diye özellikle düşünüyorum” diye konuştu.
277 Okunma 15 Kas 2015

Benzer Yazılar

Youtube Red Nedir?

Youtube Red Nedir?

05 Mar 2016
Samsung Format

Samsung Format

05 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!