Obeziteye eğilimli genç daha ergenlik çağında olan fareler üzerinde yeni yapılan deneyler sonucunda ergenlik döneminde kilo artırıcı besinler verildiğinde daha mutsuz olmaktadırlar.Deney farelerinde metabolik olarak sağlıklı olduğu da verilen gıdaları keserek egsersiz yapmaları durumunda mevcut bağırsak mikroplarının yok olduğu ve obezite sorunlarının ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Bir süre için bir çok bilim adamı yapılan diyetlerin ve tek başına egzersiz yapmanın kilo kaybına doğrudan etki etmediğine işaret etmişlerdir.Yoğun egzersiz yapmak  yanı sıra kalori alımını azaltmak obezite konusunda atılacak ilk adım olduğu kanaatine varmışlardır.

Bu konuda bilim adamlarına katılmamak mümkün değildir.Obezite olan insanların egzersiz yaparken iştahlarının daha çok arttığını hepimiz bilmekteyiz.O zaman yapmamız gereken nedir.Düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra  daha az kalorili yiyecekler yemek  bu hastalığı giderek en önemli tedbir olmaktadır.

Obezite konusunda Kolombiya ve Missouri üniversitelerlerinde yapılan araştırmalar neticesinde kilolu olmayan genç fareler seçilerek tartılmış;

Seçilen fareler 3 gruba ayrıştırılarak;

1.grup farelere istediği kadar yemek verilmiş ve kafes içerisinde hareketsiz kalmaları sağlanmıştır.

2.grup egzersiz grubuda diyeceğiz bu gruba ise yine istedikleri kadar yemek verilmiş fakat egzersiz yapmaları için tekerlekli düzenek yerleştirilerek egzersiz yapabilmeleri sağlanmıştır

3.grup ise Diyet grubu da diyeceğimiz bu gruba  kalori kısıtlamalı bir yemek planı uygulanmıştır.

11 hafta sonra  farelerin metabolizmaları ölçüldüğünde 2. ve 3 gruptakiler  ilk gruba göre kilo artırımı olmamış yani obez değillerdi.Yani Egzersiz yapan grup ile kalori kontrollü gruplarda obez olmalarını koruma mevcut idi.

Egzersiz yapan koşan farelerde  daha iyi insülin duyarlılığı vardı.Kalori kontrollü grupta kötü kolestrol oranı daha düşük ve daha sağlıklı idi.

Araştırmalar göstermiştir ki Kalori kontrollü diyet yapan farelerde çeşitli bağırsak mikropları türemişti.

Sonuç olarak Egzersiz yapan fareler,çalışmanın sonunda diyet yapanlarla aynı ağırlıkta olsalar da gelecekte kilo almayı önleyici tedbirlerin egzersiz yapmaktan geçtiği bilimsel olarak kanıtlanmıştı.

Etiketler:, 635 Okunma 05 May 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!