EDİRNE İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK ALANLARI
 İstanbul ve Bursa’dan sonra tarihi yapıları ve eserleri bakımından zengin olan en önemli 3.ilimizde Edirne’dir. Geçmiş dönemde geçirdiği iki büyük, deprem ve dört istila ile eserlerin çoğu kaybolmasına ve tahribata uğramasına rağmen hala müze halindeki şehirlerimizdendir. Mimar Sinan’ın en güzel eserleri arasında yer alan ve II. selim devrinde 1569 yılında başlayarak 6 senede yapımı tamamlanan Selimiye Camii mermer işlemeler ve İznik çinileri camiye ayrı bir güzellik katar. Edirne denilince akla ilk Selimiye Camii gelir.
            Bunun dışında 1448 yılında yapılan üç şerefeli cami, 1435 senesinde inşa edilen Muradiye cami, 1414 yılında çelebi sultan Mehmet devrinde yapılan eski camii, 1429’da yapılan Şah melek camii, 1576’da yapılan Defterdar cami görülmeye değer cami alanlarındandır. 17. Asırda Ekmekçioğlu Ahmet paşa tarafından yaptırılan Ayşe kadın kervansarayı,  1561’de Rüstem Paşa tarafından mimar Sinan’a yaptırılan Rüstem paşa kervansarayı, Ali paşa çarşısı, Taşhan, Bedesten, yeni saray, Darüt tedris tarihi mekânlar arasındadır. Osmanlı döneminde tıp eğitimin verildiği II. Bayezid ve şifahane turistlerin ilgisini çeken mekânlardandır.

 Doğal güzellikler arasında yer alan Gökçe dağ tabiat parkı, ergene köprüsü, Meriç nehri, Edirne- Saroz ibrice limanı Edirne’nin güzelliklerini yansıtan mekânlar arasındadır. 1912- 1913 Balkan savaşı sırasında vatan topraklarını savunan 300.000 askerin anısına ve Saray içinde aç ve susuz bırakılarak ölen 20.000 askerin anısına saray içi balkan savaşı şehitliği inşa edilmiştir. 1938 yılında ise şehitliğe balkan şehitler anıtı inşa edilerek yerli ve yabancı turistlere hizmete açılmıştır.
Etiketler:,, 299 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!