El Titremelerinin Nedenleri?
El titreme seviyesi aşırı boyutlara ulaştığında sosyal yaşamımızı etkileyebilmektedir. Ellerimizde bulunan kas liflerinin kasılıp gevşeme işlevi el titremesine neden olur. Ellerinizdeki titreme gözle görülebilir bir hale geldiğinde eşya taşımak ve ince el becerisi olan işlerinizde sizlere engel olacağı için büyük bir sorun hali gelebilir. Elleri titreyen birçok insanın aklına ilk olarak “Acaba parkinson hastalığına mı yakaladım?” olmaktadır veya benzer rahatsızlıklardan şüphelenirler. Peki el titremelerinin sebepleri nelerdir? Ellerimiz neden titrer ve el titremesi çözümü var mıdır?
El titremeleri halkımız arasında oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Genellikle günlük sebeplerden kaynaklanmaktadır.
Ellerinizin titremesinin olası 10 temel nedeni;
·         En yaygın sebep Temel Tremor’dur.
Temel Tremor; Kendiliğinden var olan anlamına gelmektedir. El titremelerinin en yaygın sebepleri arasında gelir. Temel Termor’un ilk hedefi eller olsa da baş, ses veya vücudunuzun başka bir bölgesini de etkileyebilir. Eliniz uzun süre aynı pozisyonda durduğunda durum kötüleşebilmektedir. Vakaların yüzde 90’ında Temel Tremor kolları ve elleri etkilemekle beraber nadiren de olsa baş ve yüzde komplikasyonlara neden olabilmektedir.
·         Parkinson Hastalığı
Hareket bozukluğu olarak bilinen Temel Tremor birçok vaka da Parkinson hastalığı ile bağlantılı olmaktadır. 65 ve üzeri yaş grubu insanlarda Parkinson hastalığı yüz kişiden iki tanesinde görülmektedir. Ancak genç yaşta da başlayabilir. Parkinson hastalığının Temel Tremor’dan farkı ise, Temel Tremor rahatsızlığı olan bir kimsenin elleri sadece çalıştığında (hareket ettiğinde) titrerken Parkinson hastası bir insanda eller dururken de titremektedir.
·         Titreme Genleriniz Kaynaklı Olabilir.
Yapılan araştırmalarda genin bazı hastalarda Parkinson hastalığını, bazılarında ise Temel   Tremor’u tetiklediği ortaya çıkmıştır.
·         Aşırı Kafein Tüketimi
Biraz kahve sizi uyandırabilirken, aşırı derece kahve tüketmek ellerinizin titremesine neden olabilir. Kahvenin uyku açmasının sebebi içerdiği kafein sayesinde beyni uyarması ve adrenalin salgılaması için beyni zorlamasıdır. 50-150mg kafein beyni harekete geçirmek için yeterlidir. Ancak bu miktar bünyeden bünyeye değişiklik göstermekle beraber ellerinizin titremesine de neden olabilir. Kafein bulunan diğer ögelere örnek çay ve çikolatayı verebiliriz. Demli bir çayda en az kahve kadar kafein bulunmaktadır. Çayda kafein ve Teofilin  gibi maddeler de bulunur. Kafein ve Teofilin’in çarpıntı yaptığını da unutmamak gerekir.
·         Alkol Tüketimi
            Aşırı miktarlarda tüketilen alkol sinir sistemini olumsuz etkilemekle beraber ellerinizin titremesine neden olabilir. Alkol kullanmak Tremor riskini %50 oranında arttırmaktadır. Tremor hastalığı bulunan insanlarda sürekli bir alkol tüketme isteği görülmüştür.
·         Hipoglisemi
Kan şekerinizin düşmesi ile birlikte kaslarınız ve sinirleriniz gerekli besini sağlayamaz ve ellerinizin titremesine neden olabilir. Bu durum ile mücahadele edilmeye çalıştığında kafein tüketilirse, vücut adrenalin üreteceği için titreme artabilir. Kan şekerinin birden yükselmesine neden olan fazla tatlı tüketimi Hipoglisemi’yi beraberinde getirir. Günde 15-20 gram şeker kan şekerinizi yükseltmek için yeterli, ellerinizi titretmek için düşün bir miktardır.
·         Aşırı Kaygı
Korku, kaygı gibi duydular da el titremesine neden olabilmektedir. Panik atak da bunlar birisidir. Stresi azaltmak için papatya, kekik gibi bitkisel çayları tüketebilir veya yoga, basit egzersizler ile stres seviyenizi minimuma düşürebilirsiniz.
·         Tıbbi İlaçlar
Sakinleştiriciler, antideprasanlar ve astım ilaçları istem dışı ilerleyen el titremelerine neden olabilmektedir. Kullandığınız ilaçlardan dolayı ellerinizin titrediğini düşünüyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Bazı sakinleştirici, ağrı kesici gibi ilaçların alımı durdurulduğunda el titremeleri düzelebilmektedir.
·         Tiroid Bozuklukları
Tiroid bezlerinin aşırı tiroid hormonu tüketmesine Hipertiroidi denilmektedir. Genellikle kendiliğinden iyileşebilen bu hastalık için basit tedavi yöntemleri uygulanabilir. Titreme hastalığın tek belirtisi değildir. Titreme ile birlikte kilo kaybı gözlemleniliyorsa doktora gidilmelidir.
·         B Vitamini Eksikliği ve Magnezyum
Kas kramplarının genellikle en büyük sebebi magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Beyine enerji veren karbonhidrat mekanızması için çok önemli bir besin olan B vitamini aynı zamanda vücudumuzun sinir uyarımı işlevini de görmektedir. B vitaminleri sinir sistemine kattıkları faydaları sebebi ile hayatımızda önemli bir rol oynar.
482 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!