Elon Musk Kimdir?

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da doğdu. Kanadalı bir kadın ve Güney Afrikalı bir babanın erkek çocuğu durumda olan Elon Musk çocukken zamanının kocaman bölümünü kitap okumaya ayırırdı. Artık 12 yaşındayken ticarete atılan Musk bizzat kendine öğrenmiş olduğu PC programcılığını faydalanarak Blaster isminde bir PC oyunu geliştirmeyi başarmış ve bu PC oyununu 500 dolara satarak önce parasını kazandı.
Hayallerini gerçekleştirebilmek amaçlı bizzat deyimiyle hayat üzerindeki en kocaman ülkeye AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye yerleşmek istiyordu. Ve öylede inşa etti .
Önce annesinin memleketi durumda olan Kanadaya taşınıp 2 senelik bir üniversite kursu aldıktan ardından işletme ve fizik okumak amaçlı AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ye gitti.
Burada Ekonomi alanınında lisans diploması ve fizik kapsamında da hemen yan dal diploması aldı. Doktorası amaçlı Stanford Üniversitesi’ne başlayan Musk eğitimini tamamlamayarak Zip2 isminde bir web sitesi kurmak amaçlı kardeşiyle beraber çalışmalara başlıyor.

Zip2 çevrimiçi bir il rehberiydi. 1999 senesinde Zip2 projesini 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar değerinde pay senedi karşılığında Alta Vista’ya sattı. Ve daha ardından finans ve tediye sistemi durumda olan X.com’u kurdu. Elon Musk bu şirketiyle Max Levchin ile Peter Thiel’in kurduğu Confinity’yi bünyesine katarak Paypal’i oluşturdu. 2002 senesinde online tediye sistemi durumda olan Paypal’i e ticaret sitesi durumda olan eBay’e bir .5 milyar dolara satarak bizzat payına düşen 165 milyon doların sahibi oldu.

Servetinin hepsini SpaceX, Tesla ve Solar City şirketlerine harcadı. Mars’ta bizzat kendine yetebilen bir koloni kurma hedefiyle 2002 de uzay teknolojileri üreten SpaceX şirketini kurdu. Çevreci olmasıyla beraber elektrikli erişimi olabildiğince düşük maliyetli duruma getirebilmek amaçlı elektrikli otomobiller üreten Tesla Motors’u ve tekrardan çevreci ve sürdürülebilir enerjiyi destek vermek amaçlı güneş enerjisi şirketi Solar City’i kurdu.

Ve daha şimdiden üstünde çalıştığı yabancı projeler olmakla beraber bu üç firmanın Ceo ‘su ve baş tasarımcısıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!