Meydana getirilen Açıklamalar Sonucunda facebook’ta “herkese Açık” Fotoğraflar Suç Değil
Artık feysbuk üzerinde bir görsel paylaşırken iki kere düşünmeniz tavsiye ediyoruz çünkü “her insana Açık” fotoğraflar suç unsuru olarak kabul edilmiyor.
Facebook gitgide bir sosyal medya sitesinde çok yaşantımızın bir parçası haline gelmeye ve özelimiz olmaya başlıyor. Fotoğraflarımızdan tutun da kişisel konuşmalarımız, bulunduğumuz ortamlar ek olarak günlük yaşantımıza dair olan hemen hemen her şey, Bu platform üzerinde bulunmakta.
Vaziyet böyle olunca da günümüzün değişen teknolojinin en büyük problemlerından bir tanesi olan “güvenlik” fürumu ortaya çıkıyor. Özellikle paylaşımını yapmış olduğumuz bizlere ilişkin olan görseller,, bizlerden izin alınmadan kullanılıyor hatta adıma sahte hesaplalar bile açarak bir ekip işler yapılıyor. Bu mevzu üzerinde feysbuk yönetiminde son derece katı kararalı mevcut.
Bu kuralların tümü kullanıcılarını korumaya, Mağdur olmalarını engellemeye yönelik. Fakat Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin geride bıraktığımı günlerde vermiş olduğu karar ile birçok kullanıcının canını sıkacak. 2013 yılında bir bireyin profil fotoğraflarını alarak kendi hesabına koyan kişi hakkında dava açılmış ve o kişi “Özel hayat gizliliği” ve “kişisel verilere hukuka aykırı açıdan ele geçirme” suçlarından mahkum edilmişti.
Ondan sonra alınan incelemede şunlar dile getirildi;
”Sanık tarafından, katılanın (şikâyetçinin) sürekli takip, denetim ve nezaret altına alınması sonucu elde edilmiş özel hayatın gizliliğini ihlale yol açacak bir görüntü yoktur. Katılanın, feysbuk’taki profil resmi, katılanın başkalarınca görülmesi ve bilinmesini istemediği, hukuk tarafınca gizliliği ve korunması temel bir şahsiyet hakkı kabul edilmiş özel yaşam alanına ilişkin görüntü olarak değerlendirilemez. Atılı özel hayatın gizliliğini ihlal kabahatunun yasal unsurları itibarıyla oluşmamıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesindeki verileri hukuka aykırı olarak verme yada ele geçirme kabahatu yönünden değerlendirme yapıldığında ise katılanın feysbuk hesabındaki resmi kişisel veri kapsamında kabul edilebilir ise de; sanığın, resmi, katılanın internette feysbuk hesabındaki herkese açık profil resminden elde etmesi ve katılana ilişik başkaca bir kişisel bilgiye yer vermeden kendi facebook hesabına koyması nedeniyle hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yaymadan da söz edilemeyeceğinden, beraatı yerine yazılı düşüncelerle mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.”

Özet geçecek olursak profilinizde paylaşmış olduğumuz herkese açık konumunda ki resmi arzu ettiğiniz birey alabiliyor.

293 Okunma 20 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!