Fizik Tedavi
Modern tıp yöntemlerinden biri de fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Bu tedavinin amacı yetisini kaybeden bir vücut parçasının eski hale dönmesini sağlamak olacaktır. Özellikle düzelmesi muhtemel olan engeller, trafik kazaları ya da bu gibi durumlarda bazı uzuvlarını kullanma yetisini kaybeden kişiler fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilirler. Bu kişilere değişik yöntemler üzerinden tedavi işlemi uygulanır. Tedavinin amacı kaybolan yetiyi yerine getirmek ya da kalan yetiyi daha iyi hale getirmektir. Yapılan işlem genel olarak çeşitli egzersizlerdir. Bu egzersizler sayesinde kişinin uzuvları daha iyi bir şekilde çalışmaya başlar ve kişinin hayatı kolaylaşır. Eğer sizler de vücudunuzun belli bir kısmını kullanma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız hemen bir fizik tedavi merkezine yönelmeniz gerekir.
Masaj ile Gelen Sağlık
Fizik tedavi yöntemleri arasından en bilinenlerinden biri de masajla tedavidir. Vücudun bir kısmı eğer tam olarak kullanılamıyorsa masaj yöntemi sayesinde kasların kendine gelmesi sağlanabilir. Özellikle omurgayı çevreleyen kaslar yaşlılığa bağlı olarak sinir sıkışması sonucunda ağrılar üretebilirler. Bu gibi durumlarda fizik tedavi merkezlerine gittiğinizde sizlere önce masaj yapılır. Bu masaj sayesinde kaslar gevşer ve sinirlerinizin sıkışıklığı da bir nebze olsun giderilir. Eğer tedavi cevap vermiyorsa cerrahi bir müdahale gerekebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat olmanız da sizden istenebilir. Bir sorunla karşılaştığınızda hemen ameliyat olmak yerine fizik tedavi yöntemleri tercih edilebilir.
Fizik Tedavi Ne Zaman Kullanılır?
Fizik tedavi yöntemleri tıbbi bir müdahaleye gerek kalmadan hastalığın düzelmesi ya da sorunun çözülmesi için yapılan işlemlerdir. Tıbbi müdahaleler sizleri ameliyatlara, ilaçlara muhtaç edebilir. Fakat fizik tedaviyöntemleri daha çok kasların ve uzuvların tam olarak kullanılabilmesi ile ilgilidir. Bu sayede sizlere çeşitli egzersizler yaptırılır ve kaslarınızın eski gücüne dönmeleri sağlanır. Fizik tedavi merkezleri her şehirde kolayca bulunabildiği gibi artık devlet hastanelerinde de ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle isteyen herkes bu yerlere başvurarak hastalığının çözülmesi konusunda sağlam bir adım atabilir. İnternet üzerinden hastalığınızla ilgili kısa bir araştırma yaparak fizik tedavinin sizin için de bir yönteminin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

318 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!