GAZİANTEP İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Binlerce yıllık tarih yapıları, barındırmış olduğu köklü geleneği, zengin mutfağı ile Gaziantepgezilip görülmeye değer iller arasında yer almaktadır. İnanılmaz lezzetleri, tarihi sokakları ile kendine hayran bırakan Gaziantep yerli turistler tarafından hafta sonu dâhil gezilebilecek bir yerdir.
            Antep içerisinde yer alan birçok tarihi bina, müze ve yapı Gaziantep Kalesi’nin hemen yanından başlayarak yürüyüş ile geziyi tamamlayabileceğiniz yerlerdendir. Meşhur bakırcılar çarşısı, bayazhan emine Göğüş mutfak müzesi, Naib hamamı, zincirli bedesten, şehrin içerisinde bulunan mağara kafeler, tarihi gümrük hanı hepsi aynı yerdedir. 1944 yılında hizmete giren Gaziantep müzesi, 19.yy.’ın başlarında inşa edilen hasan süzer etnografya müzesi, kesme taş duvarları ve kiremitli kırma çatısı olan geleneksel bir Gaziantep evlerini yansıtmaktadır. 1985 yılında da restorasyonunu tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanmıştır. Yılın her döneminde ziyaretçilere açıktır.
 Eski taş çağı insanlarının yaptığı ve Gaziantep’in 11 kmkuzeyindeki Dülük köyü ve çevresindeki bulunan Dülük Büyük Mağara ve çevresi Anadolu da ki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bu yerleşim yerlerinde mezarlıklar, bir hol ve 3 odadan oluşan kaya mezarlıkları, Dülük taş ocakları ve Mitras tapınağı ile DolikHe Antik kenti bulunmaktadır.


1557 tarihinde yapıldığı sanılan ahşap olması nedeniyle de tahtalı cami görülmeye değer yerlerden biridir. 1860 yılında Fransızlar tarafından yapılan Kendirli kilisesi, Bizans dönemine fevkani kiliseleri görülmeye değer ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek alanlardandır.

Etiketler:,, 358 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!