Gebeliğe Nasıl Hazırlanmalı?
Evlenen çiftlerin birçoğu ilk yıl içersinde çocuk yapmaya karar vermektedir. Bazı çiftler ise, çocuk yapmak için sonraki yılları tercih etmektedir. Fakat özellikle anne adayları için çocuk yapmak çok büyü önem arz etmektedir. Annenin gebeliğe hazır olması, çocuk yapma kararından daha büyük önem arz etmektedir. Gebelik sırasında zorluk çeken bir çok anne adayı, gebeliğe henüz hazır olmadan çocuk yapmışlardır. Bu sebeple anne adayları hamilelik öncesinde, hamileliğe hazır olup olmadıkları konusunda bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.
Hamile kalınmadan önce yani gebelik döneminden önce bir doktora görünmekte fayda vardır. Doktorunuz size gebelik hakkında bilgi verecektir. Gebelik hakkında yaşanabililecek zorluklardan ve gebelik sürecine nasıl hazırlanmalı konusunda size bilgi verecektir. Bu tavsiyelerden sonra gebeliğe hazır mısınız? yoksa değil misiniz? karar vermelisiniz. Bunlara ek olarak doktorunuz size bazı testler uygulayacaktır.
Anne adayla gebeliğe kendini hazır hissettiği an hamile kalacağını unutmamalıdır. Bu sebeple anne adaylarının gebeliğe ilk adımını attıktan hemen sonra bebeğe zarar verebilecek ilaç ve benzeri maddelerin kullanımı en az seviyeye indirmeye çalışmalıdır.
Aday anne ve babaların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise; hamilelik süresince sağlıklı ilişki sayısı haftada 2’yi geçmemelidir. Yani haftadan 2 veya daha fazla defa ilişkiye girmek gebelik şansını azaltacağı unutulmamalıdır.
Gebelik öncesi anne adayının fazla kiloları varsa bebek sağlığı için, bu kilolardan kurtulması gerekmektedir. Hamilelik öncesi ve hamilelik süresince aday anneler sağlıklı ve düzenli beslenmelidirler. İdeal kiloların korunması hem anne sağlığı, hem de bebeğin sağlığı için önemli bir rol oynamaktadır.
320 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!