GİRESUN İLİ’ NİN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan Giresun ile tarihi yapıları ve anıtları ile geçmiş yaşama ışık tutmakta ve bu bölgeye gelen turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Giresun ilinin en önemli eserleri arasında geneli savunma amaçlı inşa edilen kaleler bulunmaktadır.
 Giresun kalesi, Şebin Karahisar kalesi, 13. Yy da Bizanslılar tarafından yapılan Tirebolu Kalesi, Espiye Andos kalesi gibi tarihi sütün ve direklere sahip bu kaleler görülmeye değerdir. Osmanlı döneminde oldukça rövanşta olan Meryem Ana Manastırı Orta çağda manastırın yanarak yol olduğu ve 19. Yy da yeniden onarıldığı kaynaklarda geçmektedir.
 Giresun deyince şarkılara dahi konu olan ve benzersiz coğrafyasında yer alan Sis dağı yaylası, Kulakkaya yaylası, Gölyanı yaylası gibi önemli ve verimli yaylalara sahiptir. Eski dönemdeki evliyalara da ev sahipliği yapan Giresun ilimiz Fatih Sultan Mehmet Döneminde inşa edilen Seyyid Vakkas Türbesine de sahiptir. Hacı Miktat Camii, mimarı açıdan çok yüksek değere sahip olan Kale Camii, Çobanoğlu Hacı Hüseyin tarafından inşa edilen Hacı Hüseyin Camii büyük ibadet alanlarındandır ve ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görmektedir.  Giresun bölgesinde turizm alanında aktif olan Giresun belediye plajı,  Tirebolu belediye plajı ve Buluncak belediye plajları yaz aylarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte dinlenme ve piknik gibi sosyal faaliyetlerin yapılabileceği Çatalağaç şelalesi, Kuzalan şelaleleri bulunmaktadır.

 

Etiketler:,, 325 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!