ğüs Kanserinde Tedavi olurken psikolojinin etkisi
ğüs kanseri, dünya kadınlarının yarısından fazlasının yakalanabildiği ciddi bir hastalıktır. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde göğsün tamamının alınmamasının sağlanması veya hastanın ölüm riskinin büyük oranda ortadan kaldırılmış olması gibi ciddi olanaklar bulunmaktadır. Yine de kadınlar, bu konuda oldukça büyük bir yıkıma uğrarlar.
Göğüs kanseri konusunda hastalığın olduğu öğrenildiği zaman hemen paniğe kapılmak doğru değildir. Hastanın bu durumu kabullenmesi, güvenilir bir doktor araştırması ve kendisi için gereken tedavi yöntemleriyle estetik olanakları arasından bir seçim yapması gerekir. Göğüs kanseri gibi bir ciddi durumda hasta yakınlarının özellikle de eşin üzerine büyük bir görev düşmektedir. Kadın, bu durumda kendisini eksik, çirkin ve istenmeyen kadın olarak görebilir, sevişme veya kocasıyla dışarı çıkma gibi faaliyetlerden bu nedenle kaçınabilir. Eşi, karısına bu konuda telkin vermeli, onun sevdiği, beraber yapmaktan hoşlandığı şeyleri yapmalı, minik sürprizler hazırlamalıdır. En önemlisi de davranışsal ve sözel sevgisini hissettirmelidir. Bunu kimi zaman onu sevdiğini ona söyleyerek kimi zaman da onu kolunda uyutarak veya o uyurken uyandığı zaman ona sarılıp uyuyarak gösterebilir.
Bu psikolojik yardımlarla hasta, eski  yaşantısına dönüp rahatsızlığının çok da ağır bir durumunun habercisi olmadığına kendisini inandırır ve tedavi sürecine daha iyi adapte olur. Göğüs kanseri gibi ciddi bir rahatsızlığın en önemli aşaması psikolojik süreçtir. Kadınlar, bu süreçte kendilerine destek bulurlar ve kendilerini toparlarlarsa tedavi sürecinde sorun çıkmaz ve yeni vücutlarına rahatça alışırlar.

301 Okunma 06 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!