Göz Tembelliği Nedir?
Göz tembelliği, bir gözün diğer gözden daha zayıf görme durumuna denir. Beynimiz zayıf olan göz yerine, daha iyi gören gözden sinyalleri alır ve zayıf olan gözü görmezden gelmektedir. Bu durumda zayıf göz bu şekilde çalışmak zorunda olduğundan dolayı sağlıklı bir görüş sağlayamaz. Bunun sonuncunda zayıf gözün daha az görmesine neden olur.
Göz tembelliği genellikle tek bir göz üzerinde etki gösterir. Bu problem doğum ile 7 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Eğer bir anne adayıysanız çocuğunuzun tek bir gözünü kullandığınızı tahmin etmeniz oldukça güç olabilir. Zayıf gözden gelen sinyalleri beyin tarafından göz ardı edildiğinden bahsetmiştik. Bu duruma biz ya da çocuğumuz müdahale edemez. Erken teşhis ve erken tedavi ile göz tembelliğinin önüne geçmemize yardımcı olabilmektedir.
Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?
Bebeğinizin tek gözünün kullanmasına engel olan herhangi bir şey göz tembelliğine yol açabilir.
·         Strabismus adı veren gözlerin aynı noktaya odaklanmamama rahatsızlığı. Örnek vermek gerekirse göz bir noktaya odaklanmışken diğer gözün farklı bir noktaya bakabilir. Bu durumda beyne iletilen görüntüler 2 adet farklı olabilmektedir. Strabismus görülen bazı çocuklarda beyin yalnızca gözlerden gelen bir görüntüyü kabul eder.
·         Çocuğunuzda miyop ya da hipermetrop rahatsızlığı varsa göz tembelliğine yol açabilir. Bir göz diğerine nazaran daha iyi görüyorsa, zayıf gözden gelen görüntü beyin tarafından reddedilir.
·         Kornea ve katarak gibi göz problemlerinin de göz tembelliğine neden olduğu bilinmektedir. Göze belli bir süre boyunca ışık girmesinin engellenmesi de göz tembelliğine neden olabilmektedir. Bu sorunlar her ne kadar nadir olarak görünse de çok ciddi rahatsızlıklardır. Erken teşhis koyulmaz ve tedaviye başlanmazsa zayıf olan gözün görme duyusu azalabilecektir.
Göz tembelliği rahatsızlığı aynı zamanda genetik bir hastalıktır. Aile fertlerinden birisinde göz tembelliğinin bulunması, çocuğunuzda da olma riskini arttırmaktadır. Ayrıca düşük kilolu halde doğan çocuklarda ve prematüre çocuklarda daha sık görülebilmektedir.
Göz Tembelliği Tedavisi (Göz Bandı Uygulaması)
Göz tembelliği, beynin zayıf görüntü kullanan gözün tespit edilmesi ve bu gözü kullanmayı öğrenmesi ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde zayıf gözün de normal olarak görüntüyü iletmesi geliştirilir.
Güçlü olan gözü bir göz bandı vasıtasıyla kapatmak en kolay ve en etkili yöntemdir. Daha etkili sonuçlar için göz bantı doktorunuz tarafından takılmalıdır.
Çocuğunuza veya hastalık kimdeyse o kişiye yardım ve destek olarak bant tedavisine yardımcı olabilirsiniz.
382 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!