Güneş Lekeleri Nedir?
Genellikle dudaklar, kulaklar, boyun, ense ve burun gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görünür. Cilt renk tonunuzdan daha açık renkte ya da daha koyu olabilirler. Aynı zamanda siğil gibi görünebilir ve kaşıntı yapabilirler.
Çil ve Güneş Lekesi Aynı Şey Midir?
Cevap: – Hayır. Çiller görünüş olarak güneş lekelerine her ne kadar benzese de aynı şey değildir. Güneş lekeleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve genellikle zararsızdır. Güneş lekelerini sebebi genellikle cildinizin güneş ışığına maruz kalmasıdır. Çiller ise genellikle beyaz tenli insanlarda görülen kahverengimsi lekelerdir.
Güneş Lekesinin Sebepleri?
Güneş lekeleri ultraviole ışınlarına maruz kalan veya yapay bir ultraviole ışık kaynağı olan solaryum gibi ortamlarda direk olarak ışığın cildinizle uzun süre temas etmesiyle ortaya çıkmaktadır. Güneşe ve güneş ışıklarına alerjisi bulunan ve cilt rengi açık olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Bazı kişilerde ise melanin hormonunun artması ile güneş lekeleri meydana gelebilir. Hepimizin bildiği gibi güneş ışınlarının insan vücudunda erken yaşlanma ve yanma gibi etkileri de bulunmaktadır. Güneş ışıklarına doğrudan temas ve uzun süre bu ışınlara maruz kalan cildinizi daha yaşlı gösterecek güneş lekeleri ortaya çıkabilir.
Güneş Lekelerinden Nasıl Korunuruz?
Güneş lekelerini engellemenin en kolay yolu, güneş koruyucu krem kullanmaktır. Güneş ile direk temas halinde bulunan omuz, kollar, ense gibi bölgelerde güneş kremi kullanmak güneş lekelerini miminum seviyelere düşürecektir.
Güneşe çıkmadan 15 dakika önce 15 faktör veya üzerinde bir güneş kremi kullanmalısınız. Güneşin en zararlı hali olan 10 ile 4 arasındaki saatlerde ise en az 30 faktör ve üzerinde güneş kremi kullanmalısınız. Fondoten ve kozmetik ürünler cildinizi yeteri kadar koruyamayacaktır.
Ciltteki Güneş Lekelerinden Doğal Yollar ile Kurtulma?
Cildinizdeki güneş lekeleri sizi endişelendirek kadar artmışsa bir dermotolog kontrolünden geçmelisiniz. Eğer Dermotoloğunuz güneş lekelerinizin zararsız olduğu kanaatine varırsa sizlere önerebilceğimiz bitkisel yöntemlerden yararlanabilirsiniz.
·         Güneş lekeleri için limon ve elma sirkesi karışımını kullanabilirsiniz. Elma sirkesinde bulunan alfa hidroksil asitleri; güneş lekelerini gidermede ve yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilmektedir. Limonda bulunan sitrik asit ise, cildin koyu bölgelerini açmada çok önemli bir rol oynar. Birer kaşık limon suyu ile elma sirkesini karıştırınız. Bir pamuk yardımıyla cildinizde bulunan güneş lekeleri olan bölgelere her gece yatmadan önce uygulayınız. Hassas bir cilde sahipseniz biraz su ilave edebilirsiniz. İlk uygulamada biraz kızarıklık oluşabilir, endişe etmeyin. Pamuk ile lekelere uyguladıktan sonra, durulamadan bir gece bekletiniz. Bu karışım cildinizi normale göre daha hassas hale getirmektedir. Bu nedenle gündüz kullanırsanız, güneş kreminizi de kullanmayı ihmal etmeyiniz. Bu karışımı en az 30 gün boyunca uygulamalısınız. 30 günün sonunda faydasını görebilirsiniz.
·         Doğal iyileştirici olarak bilinen Aloe Vera jelleri kullanarak günde iki kere leke olan bölgelere uygulayınız. Bu sayede Aloe Vera sayesinde cilt hücreleriniz kendilerini daha hızlı yenileyecek ve lekelerden kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Aloe Vera’yı bitkisel olarak elde edebileceğiniz gibi, eczanelerde de bulabilirsiniz. Bu yöntemi en az 30 gün uygulamanızı tavsiye ediyoruz.
Unutmayın; güneş kremi kullanmak, cildi nemli tutmak ve güneşten korunmak alabileceğiniz en iyi yöntemlerdir. Ayrıca bir bölgenin güneş lekesi mi yoksa başka bir şey mi olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.
392 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!