hamile deprasyonu

Dünyada en sık rastlanan ruh hastalığı depresyon olup, insan hayatının kalitesini yaşam heyecanını etkileyen iş gücünü, sorumluluklarını, yaratıcılığını, mutluluğunu engelleyen 18-44 yaş aralığında özellikle kadınlarda görünen ruhsal bir durumdur. Gebelik sırasında ve sonrasında bu durum daha fazla yaşanmaktadır. Gebelik sırasında dünyaya bir canlı getirmenin mutluluk kadar değişen biyolojik ve psikolojik etkiler ile gelecek endişesi duyma kaygıları da beraberinde getirmekte olduğu için anne adayının depresyona yakalanma olasılığını arttırmaktadır.

Gebelik anne adayında stres yaratan ve anne olmanın mutluluğunu gölgelerken fetüsün gelişimini de olumsuz etkileyen bir süreç olduğu için erken teşhis ile tedavi gerektiren bir durumdur.

Gebelik sırasında depresyon belirtileri arasında anne adayının sürekli olarak mutsuz olması ve üzüntü içinde olması hali, dikkatini verememe ve konsantre olamama hali, uyku durumunda dengesizlik, keyif alamama durumu, umutsuzluğa, kaygıya kapılma ve hepsinden önemlisi ölüm ile ilgili düşünceler içine girmesi, aşırı sinirlilik hali, panik atak halleri, değersizlik hissi, yemek yeme alışkanlıklarında yaşanan farklılıklar, insanlardan uzaklaşıp asosyal bir hale dönüşme, kimseyle görüşme isteğini kaybetme, kendini içe kapatma, unutkanlık, ağlama krizleri geçirme, cinsel isteksizlik gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Bu tür belirtilerin bir kaçı veya hepsi hamilelik döneminde kendini gösteriyor ise mutlaka tıbbi bir destek alınması hem anne sağlığı için hem de fetüs için gereklidir. Bu belirtiler içinde iken anne hem kendine bebeğine gerektiği gibi bakamaz beslenemez ve bebeğin gelişimi açısından bu ruh hali de bebeğin doğum sonrasında da gelecek yaşamında da etki bırakacaktır. Gebelik sırasında sinsice gelen bu belirtilerden bir kaçını kendisinde hisseden ve çevresinde fark eden kişilerin anne adayının gerekli desteği almasını sağlamaları gerekmektedir.

Bunun için anne adayının devamlı irtibatta bulunduğu doktoru ebe ve hemşirelerinde annenin gebelik sürecini izlerken fiziksel ve psikolojik olarak ta gözlemlenmesi en azından uyku ve iştah durumundan yola çıkarak anne adayını yönlendirmeleri sağlıklı anne ve bebekler için gerekli bir uygulama olacaktır.
Etiketler: 339 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!