Annehamilelikte çinko adayları hamilelik sürecinde beslenmelerine dikkat etmeli tüm vitaminleri almaya çalışmalı bu hem anne adayı hem de

anne karın da ki bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Sağlık bir bebek dünyaya getirmek için çok önemlidir. Hamilelik sürecin de anne adayının çinko tüketimine de çok dikkat etmeli ve yeterli düzeyde çinko almalıdır.
Çinko, büyüme, gelişme için oldukça önemlidir.

Çinko eksikliğinde anne adayında görülen değişmeleri
İştahsızlık oluşur acıktığımızı hissetmez, görme de sorun oluşur, renkleri birbirinden çıkartamaz, tat almada bozukluk, vücudun her hangi bir yerin de oluşan en küçük yaralar bile çok geç iyileşir, davranışlarda bozulma çok sinirlenme, üzülme, ciltte pullanma ve dökülme. Sık sık ishal olma ve ishalin şiddetli olması, bağışıklık sistemin de bozulma olması. Bu anne adayında en çok görülen belirtileridir. Anne karnında ki bebekte bundan etkilenir gelişimini genç tamamlar ve zihinsel olarak doğumda sonra bebekte sorunlar oluşur. Çinko tüketimine oldukça önemlidir.
Peki, neler tüketmemiz gerekir çinko tüketimi için sağlık uzmanlarımıza sorduk ve aldığımız cevaplar.

En çok deniz ürünlerinde bulunur haftada en az iki defa balık tüketmek ile başlayın büyük miktarda çinko ihtiyacınız karşılanmış olacaktır. Kırmızı et, kırmızı ette dikkat edilmesi gereken yağsız olan kırmızı eti tercihe edin ve haftada bir defa alınımı yeterli olacaktır. Peynir sabah kahvaltıların da ve ya böreklerinize, makarnanıza eklemeniz yeterli olacaktır günde bir defa tüketmeniz yeterli bir oran olacaktır. Ayrıca kuru fasulye, buğdayda da bolca bulunur. Ceviz ve fındık oldukça yararlı yağlar da içinde bulunduran ceviz ve fındık günde bunlardan bir tanesinde 4-5 adet tüketmeniz oldukça yayar sağlayacaktır. Çinko ihtiyacınızı yeterli oran da alın değerli anne adayları kendiniz ve dünyaya sağlıklı bir varlık getirmek için.
Etiketler: 374 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!