HAMİLELİK TE İYOT ÇOK ÖNEMLİ!

Gebelik zamanında ki iyot eksikliği doğacak bebek de zekâ geriliğine yol açtığı belirtildi.
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklar ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir  ‘’gebelik dönemin de yeterli miktarda iyot alınmadığın da bebeğin zekâ düzeyinin ortalama 12 puan düşük olabileceğini ispatlanmıştır. Hamilelik ve emzirme dönemin de iyot ihtiyacı artar bu nedenle bu dönemler için de daha fazla iyot alınması gereklidir‘’ dedi.
Prof. Dr. Özdemir; henüz anne karnında olan bir bebek kendisine ait tiroid hormonlarını üretmeye 3.aydan itibaren başlar. Gebeliğin ilk zamanlarında fetüsün nörolojik gelişiminde anneye ait tiroid hormonları rol oynar. Bu nedenle ciddi iyot eksikliği bebekte kalıcı zekâ geriliğine neden olabileceğini söyledi.
İyot Eksikliğinin Verebileceği Zararlar
Özdemir, hamilelerde yüksek derecede iyot eksikliği ölü doğum, düşük, guatra ve doğumsal sakatlıklara neden olabilirken sonraki yıllar da ise hamilelikte iyotzihinsel geriliğe ve beyin hasarlarına sebep olabileceğini söyledi.
Ayrıca iyot eksikliği cücelik, sağırlık, okul çağındaki çocuklarda gelişim geriliği, guatr, okul başarısızlığı, anlama ve öğrenme güçlüğüne yol açabileceğini söyleyen Özdemir şu şekilde devam etti: bebekte hamilelik sırasında oluşan iyot eksikliğinin tek nedeni annedeki iyot eksikliğidir. Taze sebzeler ve deniz ürünleri önemli iyot kaynağıdır. Sofralarda iyotlu tuz kullanımı ve balığın bol bulunduğu kış dönemin de balık tüketimi oldukça önemlidir. Ancak ülkemiz de yaygın bir şekilde yapılan hatalardan biri de yemeğe yemek pişerken tuz ilave edilmesidir. Bu durum tuzda ki iyodun uçmasına neden olmaktadır. Yemeğe tuz ocaktan alınmadan hemen önce eklenmelidir.
Emzirme Döneminde İyot Önemi
Prof. Özdemir emzirmenin çok önemli olduğunu söyleyerek ‘’doğumun ardından ilk 3 ay beyin gelişimi oldukça fazladır ve sonraki 3 ay azalarak devam eder. Bu dönem içinde bebeğin tek iyot kaynağı anne sütüdür ancak anne yeterli miktarda iyot almazsa sütteki iyot oranı az olur ve bu nedenle bebek de yeteri miktar da iyot alamaz. Emzirme ve gebelik dönemin de günlük yaklaşık 200-250 mikrogram iyot alınmalıdır. Doğacak olan ve henüz anne sütü ile beslenen bebeklerin iyot eksikliğinden zarar görmemesi için anne adayları ve anneler eczaneler de satılan iyot tabletlerini doktor rehberliğin de kullanabilir’’ diye ekledi.
Etiketler: 512 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!