Hava Kirliliğinden dolayı her yıl  40.000 civarı  erken ölüm olayları meydana gelen kirlilik sıralamasında ilk lere giren Londra’da  yapılan araştırmalarda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.

Düzenli yapılan egzersizlerin şeker hastalığı,kalp hastalığı ve bir çok kanser hastalığı riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Cambridge Üniversitesi  tarafından yapılan araştırmalarda bile yüksek kirlilik seviyeleri olan şehirlerin hastalık risklerinin  diğerlerine oranla daha fazla olduğu tesbit edilmiştir.

Araştırmacılar tüm dünyada fiziksel aktivite çeşitleri ve hava kirliliğinin farklı düzeylerde verilerini karşılaştırarak bilgisayar simülasyonları kullanmışlardır.

Araştırmalar neticesinde Bisiklet kullanan veya yürüyüş yapan ya da egzersiz yapan insanların hava kirliliğinden daha az etkilendiğini,hava kirliliği fazla  olan şehirlerde bisiklet kullanmanın ve yürüyüş yapmanın çok faydalı olduğunu  ortaya koymuştur.

Dünyadaki şehirler içeresinde hava kirliliği seviyesi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ya göre,metreküp başına 22 mikrogram.Londra da hava kirliliği seviyesi 2011 yılında metreküp başına 16 mikrogram olarak kayıt edilmiştir.

Sonuç olarak hava kirliliği olan şehirlerde fiziksel aktivite  sağlık açısından faydalı olmakla birlikte  kirlilik ile mücadele de bir argüman olmamaktadır.İnsanların Bisiklet sürmek veya egzersiz yapmak gibi fiziksel  aktivitilerinin sağlık açısından faydalı olduğu fakat bunun için alt yapı yatırımlarının yapılması insanların fiziksel aktivitelerine yardımcı olunması hava kirlilik düzeyini azaltabilir.

Etiketler:, 840 Okunma 05 May 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!