Minik çocukların ışık açık olarak uyumalarına izin verilmemesi gerekiyor, çünkü ışık onları kanserden korumuş olan bir hormonun üretilmesini engelliyor.
Naturel olmayan ve gece açık olarak bırakılan ışığa maruz kalan çocuklarda melatonin üretim kapasitesi düşüyor. İşte, melatonin seviyesindeki bu düşüşün geçen yüzyıla kıyasla çocuklardaki lösemi vakalarında artışa yol açtığı düşünülmektedir.
Özellikle 4-5 aylık bebeklerin bu mevzuda daha soruna açık ve korumasız oldukları düşünülmektedir, çünkü bu bebeklerin vücudları yeterli melatonin üretmemektedir.
Texas Üniversitesinden Prof. Russel Reiter anne babaları bebek odalarında düşük yoğunlukta bir ışık uygulamaları için uyardı.
Evvelce yapılan araştırmalar gece çalışan işçiler içinde meme kanseri yada öteki kanser türlerine yakalanma mümkünlığının daha fazla bulunduğunu göstermiştir. Gözleri görmeyen kişiler ile Arctic Halka içindeki ülkelerde yaşayan kişilerde kanser görülme oranı daha düşüktür.
Londra’ da meydana getirilen çocuklarda ki lösemi ile ilgili bir konferansta tebliğ sunan Prof. Reiter “ebeveynler gece ışık kullanma konusunda çok titizlik göstermeli ve iyi bir sebep olmadıkça çocukların ışık açmalarına izin vermemelidir” şeklinde bir uyarı yapmıştır.
Bu hafta yayınlanan istatistiklerle belegelendiğine göre son 40 yılda lösemi teşhis yapılmış çocukların sayısı %50 artmıştır.
İngiltere’de her yıl 15 yaşın altında 500 çocukta lösemi (kan kanseri) teşhisi yapılmakta ve yaklaşık 100 çocukta bu hastalık dan dolayı hayatını kaybetmektedir.
Londra’da bulunan Imperial College’da moleküler neuroscientist (sinir bilimcisi) olarak görev yapan Russel Foster “Çocuklardaki lösemi vakalarındaki bu artışa normal olmayan bir halde ışığa maruz kalmak mı yol açıyor bunu tam bilemiyoruz. Ancak, diğer kanser formları hakkındaki bilgilerimizi incelediğimiz zaman bu gerekçenin hiç de mantıksız olmadığını düşünüyoruz.”

Bu konferansı organize eden Lösemili Çocuklar Vakfı bu hastalığın nedenlerini daha iyi anlayabilmek için 1 milyon İngiliz Sterlini tutarında bir fon yaratmıştır.
241 Okunma 14 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!