ISPARTA İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Isparta ili, içerisinde barındırmış olduğu tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, gül, kiraz bahçeleri, hayvanları ve meşhur halıları ile turistik bir ilimizdir.
            Yılın her döneminde turist ağırlayabilen ilimiz içerisinde birçok tarihi mekân barındırmaktadır. Eğirdir gölü sınırları içerisinde yer alan Eğirdir kalesi tarihi mekanlar arasında en çok ziyaret edilen kalelerden birisidir.
            Tarihi ve doğal güzellikleri iç içe barındıran antik dönemde birçok medeniyetin yaşam sürdürmüş olduğu bu kalenin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Eğirdir kalesi, heybetli duruşu ve ihtişamı içerisinde büyülenecek olan ziyaretçilerini beklemektedir. Uluborlu ilçesi içerisinde yer alan ve sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş olan kalenin tüm çevreye hâkim olan bir manzarası bulunmaktadır.
Isparta ili ’nin tarihi eserleri arasında görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Yılın her döneminde yerli ve yabancı turistlerden tarafından ziyaret edilen bir alandır. Aksu çayı üzerinde yer alan ve muhteşem bir doğa güzelliğini içerisinde barındıran Karaca ören barajının etrafında çam ağaçları yer almaktadır. Kartpostal çerçevesini andıran görüntüsü ile yabancı turistlerin en çok tercih ettiği alanlar içerisindedir. Bu alanda yamaç paraşütü yapmak mümkündür.
 Orman içerisinde bir gezintiye çıkmak ve sadece su sesleri ile meşgul olmak istiyorsanız sütçüler ilçesinde bulunan Toto Yaylaları ve İçmeleri sizlere büyük bir keyif yaşatacaktır. Sessiz, sakin bir hava hâkim olan bölgede sadece doğa ile baş başa vakit geçireceksiniz. Yerli ve yabancı turistlerin görmek için can atacakları mekânlar içerisinde yer almaktadır.

 

Etiketler:,, 291 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!