İSTANBUL İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Aşkın simgesi olarak adlandırılan ve üzerine birçok şiir azılan İstanbul’un tarihi oldukça geniş çaptadır. İçerisinde birçok tarihi ve turistik mekân barındıran İstanbul en önemli iller arasında yer almaktadır. Her köşesinde tarihi barındıran ve nostaljik etkileri ile insanları büyüleyen bu şehir camileri, surları, saray ve müzeleri ile hala tarihini yaşayan bir şehirdir.

 Topkapı sarayı dış görünüşünde ki ihtişamı ve sahip olmuş olduğu mimarisi ile tüm turistleri büyülemiştir. Fatih sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan bu saray içerisinde 4 asır boyunca padişahlar hüküm sürmüştür. Görkemli yapısı ve görünüşü ile ilk bakışta cezbeden Ayasofya yerli ve yabancı turistlerini oldukça şaşkınlığa uğratmaktadır. İstanbul gezisi sırasında gezilmesi gereken mekânlardan birisidir. Suların içerisinde yükseliş gösteren sarnıcı ile bünyesinde yaşanılan efsaneleri turistler tarafından oldukça ilgi çekici ve merak konusu olmuştur.
            Günümüzün vazgeçilmez mekânları arasında yer alan ve İstanbul fethi su-ırasında halat çekmek için yapılan Rumelihisarı deniz kıyısında bir mekândır. İçerisinde kahvaltı hizmetleri barındıran bu mekân turistlerin çoğunlukla tercih ettiği mekânlardandır.


Kutsal bir ibadet hane olan ve bölge üzerinde mistik bir hava barındıran Eyüp sultan camii yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Kutsal olarak kabuledilen ve görülmesi gereken yerlerden birisi de burasıdır. Deniz üzerinde küçük bir ada üzerinde yer alan kız kulesi çeşitli efsane ve hikâyeleri içerisinde barındırmaktadır.

Etiketler:,, 271 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!