İZMİR İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI

 

Ege bölgesi içerisinde yer alan İzmir ili, turistler için tatil alanı olarak vazgeçilmez mekânları arasında gelmektedir. Sahip olmuş olduğu plajları ve sahilleri ile yerli- yabancı turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.
Tarihi zenginlikleri de içerisinde barındıran İzmir’in en güzel mekânlarından birisi kemeraltı’dır. En canlı alışveriş merkezi alanlarından birisi olan bu bölge tarihi ölçüleri olabildiğince içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde bulunan dükkânların çoğunluğu ve sahip olmuş olduğu çeşitlerden dolayı tercih edilen mekânlar arasında gelmektedir. İzmir’de ki en önemli eserler arasında yer alan Kemer altı camii işlemeleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İzmir ili’ nin en eski tarihi mekânlarından birisi olan emir sultan türbesi içerisinde emir Sultan’ın mezarını barındırmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.
 Konak Meydanı’nın göbeğinde yer alan zarif ve ilgi çekici mimari ile dikkatleri üzerine çeken saat kulesi İzmir bölgesine gelen herkesin bir hatıra fotoğrafı çektirmeden gitmediği yerlerdendir. Belediye tarafından yaptırılan ve Mustafa kemal Atatürk’e hediye edilen müze içerisinde mobilya, vestiyer, kütüphane, misafir odası, yaver, yemek odası vs. şeyleri barındırmaktadır. Yabancı turistler tarafından ilgi odağı olan bu mekân yılın her döneminde ziyaretçilerine açıktır.
            Aynı zamanda İzmir’de bulunan Karaburun plajı, alaçatı, Alsancak, çeşme gibi alanlar yaz dönemlerinde turist akınına uğramaktadır. Tatil imkânlarını en geniş şekilde içerisinde barındıran tatil mekânları çokça tercih edilen yerlerdendir.

 

Etiketler:,, 305 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!