KAHRAMANMARAŞ İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
İç Anadolu, doğu Anadolu, güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’nin birleştiği noktada yer alan Kahramanmaraş tabii güzellikler ve mesire alanları ile çok zengin ve şanslı bir ilimizdir.
Yazları menekşe, sümbül, karanfil kokularının buram buram yayıldığı, orman alanlarının geniş yer tutması, su kaynaklarının bol olması, kaynak suları ve mesire yerlerinin oldukça çok olduğu güzellikler yüklü bir ilimizdir. 2259 m yüksekliğe sahip olan nadide tabiat parçası olan Yavşan yaylası, ulaşımı kolay olan ve piknik yapmaya müsait yemyeşil ormanları ile bizleri karşılayan Baş konuş yaylası buraya gelen yerli ve yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Dünyanın 8.harikalığına aday olan ve tabii ve eşsiz görünümü ile hayran bırakan sarp ve kayalık ve çalılıklarda yer yer çam ağaçları ile kaplı Döngel Mağarası turizm merkezi sayılmaktadır.
            Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir de izcilik ve kamp tesisleri yapılmıştır. Yerli ve yabancı turistler bu bölgeye gelerek Anadolu’nun tarih öncesi kalıntılarına eşlik ederler. Fırnız mesire yeri ve Kapıçan mesire yeri Orman İşletme Müdürlüğü’nün bakım ve kontrolü altında güzel bir dinlenme ve piknik alanıdır. Kahramanmaraş Aksu köprüsü civarında olan Kumaşır gölü ve Ahir dağı eteklerinde ki Kazma Bağları yüksek konumu ve manzarası olmasından dolayı turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

Döngel mağaralarına yakın yerde bulunan tekir yeşil göz mesir alanı ve tarhana kaya mağaraları, kapalı mağara gibi gezilip görülecek yerleri dışında Tekir Alabalık üretim tesisleri sayesinde ilgi görmektedir ve Koyunoluk Dağı’nın tam zirvesinde sürekli akan yedi kaynak suyunun bulunması da hayranları gizleyememektedir.

Etiketler:,, 416 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!