Kalp Krizi Ve Belirtileri
Kalp krizi, günümüzde çok sık görülür. Kısa sürede müdahale edilmezse ölümle sonuçlanan bu krizlerin belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Öncelikle kalp krizinin tanımını yapalım.
 Kalp Krizi nedir. Kalp krizi, kalbe kan taşıyan damarlardan bir tanesinin tıkanması sonucunda oluşur. Damar tıkanması sonucunda kalp oksijen alamadığından dolayı görevini yerine getiremez. Bu sebeple kalp yavaşlar ve sonunda durur. Tıkanıklığın oranına bağlı olarak bu durum yıllar sonra kendini gösterebilir. Damarda biriken ve uzun süre sonunda damarı tıkayan plaklar damar tıkanıklığına neden olmaktadır.
 Kalp krizini kısaca tanıttık. Peki, kalp krizi belirtileri nelerdir. Öncelikle kalp krizi belirtilerini az çok hepimizin bildiğini düşündüğümü söylemek istiyorum. Bu sebeple eğer kalp krizinden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden acil servise başvurmanızı öneririm. Şimdi kalp krizinin belirtilerine bakalım.
            Kalp krizinin en çok görülen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz. Vücutta hissedilen yoğun bir halsizlik, hastanın nefes almada zorluk yaşaması, düzensiz ya da çok hızlı kalp çarpıntısı ve göğüste aşırı hissedilen ağrıdır. Kriz sırasında göğüsteki ağrı krizin  şiddetine göre değişir. Kalp krizi sırasında hasta göğüste  sanki bir fil oturmuş gibi ağırlık hisseder,nefes almakta güçlük çeker. Bu his dakikalarca sürmektedir. Böyle bir durum karşısında hastayı bir sandalye ye oturtup hemen bir aspirin vermeli ve vakit kaybetmeden 112 acil aranmalıdır.
            Kalp krizlerinin belirtileri hissedilebildiği gibi bazıları da aniden gelmektedir. Kalp krizinde en önemli nokta çabuk müdahaledir. Ne kadar çabuk müdahale edilirse hastanın krizden gördüğü zarar da o denli az olacaktır.

285 Okunma 06 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!